ATP Kitzbühel: Philipp Kohlschreiber po raz drugi zwyciężył w domowym turnieju

Philipp Kohlschreiber wygrał rozgrywany na kortach ziemnych turniej ATP World Tour 250 w Kitzbühel. W sobotnim finale Niemiec w dwóch setach pokonał Portugalczyka Joao Sousę

Marcin Motyka
PAP/EPA / ERIK S. LESSER

Wprawdzie w finale turnieju ATP w Kitzbühel nie wystąpił austriacki tenisista, ale i tak miejscowa publiczność miała jasno zdefiniowanego faworyta. Był nim mieszkający w tym mieście Philipp Kohlschreiber. Rywalem Niemca w finałowym pojedynku został Joao Sousa.

Kohlschreiber przez cały sobotni pojedynek był postacią dominującą na korcie. Częściej atakował, chętniej podejmował inicjatywę i starał się grać w sposób urozmaicony. Sousa natomiast skupiał się na solidnej grze z linii końcowej i na tym, aby popełniać jak najmniej niewymuszonych błędów.

Oba sety finałowego pojedynku miały identyczny przebieg. Sousa zaczynał dla siebie obiecująco, od szybkiego przełamania, ale Kohlschreiber za każdym razem odrabiał stratę, po czym po raz kolejny odbierał podanie rywalowi. Ostatecznie mecz zakończył się po 82 minutach zwycięstwem Niemca 6:3, 6:4.

Dla Kohlschreibera to ósmy tytuł w 17. w karierze finale w głównym cyklu. Na trofeum czekał od kwietnia 2016 roku, kiedy to zwyciężył w Monachium. W Kitzbühel najlepszy okazał się po raz drugi - poprzednio w sezonie 2015.

- Jestem szczęśliwy z powodu zwycięstwa. Mam nadzieję, że oglądając mnie w akcji w tym tygodniu, mieliście trochę radości - powiedział Niemiec, który za triumf w Generali Open otrzymał 250 punktów do rankingu ATP 85,9 tys. euro premii finansowej.

Z kolei Sousa poniósł siódmą porażkę w dziewiątym finale. Ostatni tytuł zdobył w listopadzie 2015 roku w Walencji. - To był dla mnie udany tydzień. Oczywiście, chciałem wygrać finał, ale przegrałem z rywalem, który grał lepiej ode mnie - stwierdził Portugalczyk, który na pocieszenie zainkasował 150 "oczek" i 45,2 tys. euro.

W finale gry podwójnej Pablo Cuevas i Guillermo Duran obronili piłkę meczową i pokonali 6:4, 4:6, 12-10 parę Hans Podlipnik-Castillo / Andriej Wasilewski. Dla Urugwajczyka to ósme deblowe mistrzostwo na poziomie ATP World Tour, a dla Argentyńczyka - czwarte.

Generali Open, Kitzbühel (Austria)
ATP World Tour 250, kort ziemny, pula nagród 482 tys. euro
sobota, 5 sierpnia

finał gry pojedynczej:

Philipp Kohlschreiber (Niemcy) - Joao Sousa (Portugalia) 6:3, 6:4

finał gry podwójnej:

Pablo Cuevas (Urugwaj, 4) / Guillermo Duran (Argentyna, 4) - Hans Podlipnik-Castillo (Chile) / Andriej Wasilewski (Białoruś) 6:4, 4:6, 12-10

Czy w sezonie 2017 Philipp Kohlschreiber wywalczy kolejny tytuł?