ATP Montreal: Roger Federer - David Ferrer 17:0. Porażki Grigora Dimitrowa i Gaela Monfilsa

Roger Federer w trzech setach pokonał Davida Ferrera w III rundzie rozgrywanego na kortach twardych turnieju ATP World Tour Masters 1000 w Montrealu. W 1/8 finału z zawodami pożegnali się Grigor Dimitrow i Gael Monfils.

Marcin Motyka
Roger Federer PAP/EPA / Andre Pichette / Roger Federer

Żaden tenisista w historii nie ma gorszego bilansu spotkań z Rogerem Federerem niż David Ferrer. W czwartkowym meczu III rundy turnieju ATP w Montrealu Hiszpan zmierzył się ze Szwajcarem 17. raz i po raz 17. przegrał. Tym razem 6:4, 4:6, 2:6.

Federer wygrał, choć zaprezentował się bardzo przeciętnie. Od początku meczu popełniał wiele błędów, zwłaszcza ze strony bekhendowej, a w wymianach dawał się dominować jak zawsze solidnemu i doskonale poruszającemu się po korcie Ferrerowi. Premierowego seta Szwajcar przegrał 4:6. Była to jego pierwsza przegrana partia po serii 31 wygranych z rzędu i od 14 czerwca, gdy w II rundzie turnieju w Stuttgarcie przegrał 6:2, 6:7(8), 4:6 z Tommym Haasem.

Drugą odsłonę Federer rozpoczął od przełamania i wyjścia na prowadzenia 2:0, ale pozwolił Ferrerowi odrobić stratę. Ostatecznie jednak zdołał zwyciężyć 6:4. W trzecim secie Szwajcar zaczął grać na wyższym poziomie i od razu znalazło to przełożenie na tablicy wyników - triumfował 6:2.

Czwartkowy mecz trwał godzinę i 56 minut. W tym czasie Federer zaserwował 12 asów, trzykrotnie został przełamany, wykorzystał pięć z 13 break pointów, posłał 30 zagrań kończących i popełnił 47 niewymuszonych błędów. Ferrerowi natomiast zapisano jednego asa, 14 winnerów oraz 35 pomyłek własnych.

Dla Szwajcara to 14. wygrany pojedynek z rzędu. O kolejną wygraną powalczy z innym Hiszpanem, Roberto Bautistą. Z tenisistą z Castellon mierzył się dotychczas sześciokrotnie i wszystkie spotkania wygrał bez straty seta.

Bautista natomiast w 1/8 finału wyeliminował Gaela Monfilsa, który przekonał się jak przewrotne bywa życie tenisisty. W środę Francuz obronił cztery meczbole i pokonał Keia Nishikoriego, tymczasem w czwartkowym pojedynku z Hiszpanem sam nie wykorzystał piłki meczowej i przegrał 6:4, 6:7(5), 6:7(2) po prawie trzygodzinnej batalii.

Niespodziewanej porażki doznał również Grigor Dimitrow. Rozstawiony z numerem siódmym Bułgar uległ w trzech setach Robinowi Haase. Kolejnym rywalem Holendra został Diego Schwartzman, który odrobił stratę seta oraz przełamania i pokonał Jareda Donaldsona 0:6, 7:5, 7:5. Dla obu będzie to walka o pierwszy w karierze awans do półfinału turnieju rangi ATP Masters 1000.