US Open: Marin Cilić udanie powrócił do rozgrywek. Kyle Edmund wygrał dzięki... coli

Marin Cilić w czterech setach pokonał Tennysa Sandgrena w I rundzie rozgrywanego na kortach twardych wielkoszlemowego US Open 2017. Do 1/32 finału awansowali także Steve Johnson, Pablo Carreno i Kyle Edmund, któremu sił dodała... cola.

Marcin Motyka
Marin Cilić PAP/EPA / JUSTIN LANE / Marin Cilić

Ostatnie tygodnie były dla Marina Cilicia trudne. Od czasu przegranego z Rogerem Federerem finału Wimbledonu Chorwat ani razu nie pojawił się na korcie, bowiem leczył kontuzję przywodziciela. Opuścił turnieje cyklu US Open Series, by być jak najlepiej przygotowany fizycznie do startu w wielkoszlemowym US Open. W poniedziałek Cilić w końcu rozegrał oficjalny pojedynek. Nie pokazał swojej optymalnej formy, ale poradził sobie z Tennysem Sandgrenem, choć stracił seta.

Cilić może zostać pierwszym w historii mistrzem nowojorskiej imprezy, który w okresie pomiędzy Wimbledonem a US Open nie rozegrał ani jednego meczu. Ale droga do tytułu jest bardzo daleka. Teraz przed tenisistą z Zagrzebia mecz 1/32 finału z Florianem Mayerem. Niemiec pokonał Rogerio Dutrę Silvę (7:5, 0:6, 6:3, 6:4).

Z US Open 2017 pożegnał się już pierwszy rozstawiony. Został nim oznaczony numerem 32. Robin Haase, który przegrał 3:6, 5:7, 3:6 z Kyle'em Edmundem. - Rano przed meczem czułem się bardzo zmęczony. Musiałem wypić colę, aby dostarczyć cukier do organizmu, i dopiero wtedy poczułem się lepiej i mogłem wyjść na kort. Uważam, że zagrałem solidnie. Zwycięstwo bez straty seta z takim rywalem jak Haase to nie jest coś, co przychodzi łatwo - powiedział Brytyjczyk. Edmund w II rundzie zmierzy się ze Steve'em Johnsonem, którego pokonał w ubiegłym tygodniu w Winston-Salem. Amerykanin w poniedziałek okazał się lepszy od Nicolása Almagro.

Chronologicznie jako pierwszy w II rundzie zameldował się Cameron Norrie. Mecz Brytyjczyka z Dmitrijem Tursunowem dobiegł końca dokładnie o 12:48 czasu lokalnego, czyli godzinę i 48 minut po rozpoczęciu turnieju. Kolejnym rywalem kwalifikanta Norrie'ego będzie Pablo Carreno. Hiszpan, turniejowa "12", wygrał 6:3, 6:2, 7:6(5) z Evanem Kingiem, innym tenisistą z eliminacji.

Bardzo łatwo do 1/32 finału awansował Kevin Anderson. Rozstawiony z numerem 28. Afrykaner w zaledwie 103 minuty wyeliminował wielkoszlemowego debiutanta, notowanego na 534. miejscu w rankingu ATP JC Aragone'a. Anderson, który zapisał na swoim koncie 22 asy, 39 zagrań kończących i pięć przełamań, o III rundę powalczy z lepszym z pary Alessandro Giannessi - Ernests Gulbis.

Benoit Paire twierdzi, że US Open to jego ulubiony turniej. W poniedziałek zaprezentował się tak, jakby tenisowe umiejętności szlifował nie w rodzinnej Francji, lecz właśnie na kortach Flushing Meadows. W meczu I rundy nie dał szans "szczęśliwemu przegranemu" z kwalifikacji" Lukasowi Lacko, wygrywając 6:2, 6:2, 7:6(5).

W II rundzie znaleźli się już także Hyeon Chung i Jewgienij Donskoj. Koreańczyk wygrał w czterech partiach z Horacio Zeballosem, natomiast Rosjanin wyeliminował grającego z tzw. "zamrożonym rankingiem" Andreasa Haidera-Maurera, który skreczował w drugim secie.

US Open, Nowy Jork (USA)
Wielki Szlem, kort twardy, pula nagród w singlu mężczyzn 20 mln dolarów
poniedziałek, 28 sierpnia

I runda gry pojedynczej mężczyzn:

Marin Cilić (Chorwacja, 5) - Tennys Sandgren (USA) 6:4, 6:3, 3:6, 6:3
Pablo Carreno (Hiszpania, 12) - Evan King (USA, Q) 6:3, 6:2, 7:6(5)
Kevin Anderson (RPA, 28) - JC Aragone (USA, Q) 6:3, 6:3, 6:1
Kyle Edmund (Wielka Brytania) - Robin Haase (Holandia, 32) 6:3, 7:5, 6:3
Steve Johnson (USA) - Nicolas Almagro (Hiszpania) 6:4, 7:6(2), 7:6(5)
Hyeon Chung (Korea Południowa) - Horacio Zeballos (Argentyna) 3:6, 7:6(8), 6:4, 6:3
Jewgienij Donskoj (Rosja) - Andreas Haider-Maurer (Austria) 7:6(3), 5:1 i krecz
Benoit Paire (Francja) - Lukas Lacko (Słowacja, LL) 6:3, 6:2, 7:6(5)
Cameron Norrie (Wielka Brytania, Q) - Dmitrij Tursunow (Rosja) 7:6(7), 6:1 i krecz