US Open: Juan Martin del Potro zwycięski na Arthur Ashe Stadium, cztery sety Davida Goffina i Roberto Bautista

Juan Martin del Potro w trzech setach pokonał Henriego Laaksonena w I rundzie rozgrywanego na kortach twardych wielkoszlemowego US Open 2017. Czterech partii do awansu do 1/32 finału potrzebowali wysoko rozstawieni David Goffin i Roberto Bautista.

Marcin Motyka
Juan Martin del Potro PAP/EPA / JOHN G. MABANGLO / Juan Martin del Potro

Juan Martin del Potro ma bardzo miłe wspomnienia z konfrontacji z reprezentantami Szwajcarii na Arthur Ashe Stadium. W finale US Open 2009 pokonał Rogera Federera i odniósł największy sukces w karierze. W środę znów pojawił się na głównej arenie na Flushing Meadows, ale nie rozgrywał meczu o tak wysokim ciężarze gatunku. W I rundzie tegorocznej edycji zmierzył się z kwalifikantem Henrim Laaksonenem. Wygrał 6:4, 7:6(3), 7:6(5), zapisując na swoim koncie 16 asów, 32 zagrania kończące i dwa przełamania.

- To, że mogłem zagrać na Arthur Ashe Stadium, uznaję za wielki zaszczyt. Ten kort przywołuje moje najpiękniejsze wspomnienia. Czułem presję, ale uważam, że jak na I rundę, to zagrałem dobrze. Ale wiem, że w kolejnym meczu muszę się poprawić - powiedział Argentyńczyk, który w następnej fazie US Open 2017 zagra z innym tenisistą z eliminacji, Adrianem Menendezem.

W meczu tenisistów po przejściach David Goffin, który podczas Rolanda Garrosa doznał urazu stawu skokowego, pokonał 6:4, 2:6, 6:4, 6:2 próbującego odbudować się po urazie łokcia Juliena Benneteau. W II rundzie rozstawiony z numerem dziewiątym Belg (w środę 12 asów, 43 zagrania kończące i cztery breaki) stanie naprzeciw Guido Pelli.

Roberto Bautista w drodze z Winston-Salem do Nowego Jorku nie zgubił dobrej formy. Hiszpan, ubiegłotygodniowy mistrz turnieju Winston-Salem Open, na otwarcie swoich zmagań w US Open w czterech setach okazał się lepszy od Andreasa Seppiego. Dla tenisisty z Castellon to szósty wygrany mecz z rzędu. O kolejną wygraną powalczy z Dustinem Brownem. Niekonwencjonalnie grający Niemiec w środę uporał się z Thomazem Belluccim.

Oznaczony numerem 31. Feliciano Lopez ograł 6:4, 7:6(4), 6:7(5), 6:2 Andrieja Kuzniecowa. Tym samym w 1/32 finału dojdzie do konfrontacji dwóch tenisistów z Madrytu. Lopez zmierzy się ze swoim rodakiem i dobrym kolegą Fernando Verdasco, który wyeliminował Vaska Pospisila (Kanadyjczyk skreczował po przegranym 2:6 pierwszym secie).

Wymarzony debiut w Wielkim Szlemie zanotował Stefano Travaglia. 25-letni Włoch, 144. gracz rankingu ATP, sensacyjnie okazał się lepszy od bardziej znanego i wyżej notowanego rodaka, Fabio Fogniniego. Travaglia w II rundzie stanie naprzeciw Viktora Troickiego. Serb wyszedł zwycięsko z pięciosetowej batalii z Norbertem Gombosem.

Philipp Kohlschreiber, który po wycofaniu się Andy'ego Murraya został tenisistą rozstawionym (z numerem 33.), wykorzystał szansę od losu. W środę wygrał 6:4, 6:4, 6:1 z kwalifikantem Timem Smyczkiem. Teraz Niemca czeka starcie z Santiago Giraldo. Kolumbijczyk odprawił z kwitkiem Vincenta Millota.

W US Open 2017 nie ma już turniejowej "27", Pablo Cuevasa. Urugwajczyk w trzech setach przegrał z Damirem Dzumhurem, ponosząc siódmą porażkę z rzędu, w tym drugą z Bośniakiem w ciągu tygodnia. Kolejnym rywalem Dzumhura został Cedrik-Marcel Stebe. Niemiec pokonał Nicolasa Kickera 5:7, 6:3, 6:1, 6:1.

Taylor Fritz sprawił dużą radość miejscowym kibicom. 19-letni Amerykanin bez straty partii wygrał ze starszym o 13 lat Marcosem Baghdatisem. - Jestem naprawdę szczęśliwy. Po ostatniej piłce czułem niesamowite emocje. To mój pierwszy wygrany mecz w turnieju wielkoszlemowym. Długo na to czekałem - powiedział Fritz, który w 1/32 finału skrzyżuje rakiety z Dominikiem Thiemem, oznaczonym "szóstką".

Z kolei rywalem rozstawionego z numerem siódmym Grigora Dimitrowa został Andriej Rublow. 19-letni Rosjanin w środę nie dał szans Aljazowi Bedene, zwyciężając 6:1, 6:4, 6:4. Dalej awansował także Malek Jaziri. Tunezyjczyk wygrał 7:6(5), 4:6, 6:3, 5:7, 6:4 z Thiago Monteiro i w II rundzie zagra z Johnem Millmanem.

US Open, Nowy Jork (USA)
Wielki Szlem, kort twardy, pula nagród w singlu mężczyzn 20 mln dolarów
środa, 30 sierpnia

I runda gry pojedynczej:

David Goffin (Belgia, 9) - Julien Benneteau (Francja) 6:4, 2:6, 6:4, 6:2
Roberto Bautista (Hiszpania, 11) - Andreas Seppi (Włochy) 6:2, 4:6, 6:2, 7:6(1)
Juan Martin del Potro (Argentyna, 24) - Henri Laaksonen (Szwajcaria) 6:4, 7:6(3), 7:6(5)
Feliciano Lopez (Hiszpania, 31) - Andriej Kuzniecow (Rosja) 6:4, 7:6(4), 6:7(5), 6:2
Philipp Kohlschreiber (Niemcy, 33) - Tim Smyczek (USA, Q) 6:1, 6:4, 6:4
Stefano Travaglia (Włochy, Q) - Fabio Fognini (Włochy, 22) 6:4, 7:6(8), 3:6, 6:0
Damir Dzumhur (Bośnia i Hercegowina) - Pablo Cuevas (Urugwaj, 27) 7:5, 7:6(3), 6:1
Andriej Rublow (Rosja) - Aljaz Bedene (Wielka Brytania) 6:1, 6:4, 6:4
Malek Jaziri (Tunezja) - Thiago Monteiro (Brazylia) 7:6(5), 4:6, 6:3, 5:7, 6:4
Fernando Verdasco (Hiszpania) - Vasek Pospisil (Kanada) 6:2 i krecz
Viktor Troicki (Serbia) - Norbert Gombos (Słowacja) 3:6, 6:3, 3:6, 6:4, 6:3
Dustin Brown (Niemcy) - Thomaz Bellucci (Brazylia) 6:4, 6:3, 6:2
Santiago Giraldo (Kolumbia) - Vincent Millot (Francja, Q) 6:1, 6:0, 4:6, 4:6, 6:4
Cedrik-Marcel Stebe (Niemcy, Q) - Nicolas Kicker (Argentyna) 5:7, 6:3, 6:1, 6:1
Taylor Fritz (USA, WC) - Marcos Baghdatis (Cypr) 6:4, 6:4, 6:3