US Open: Karolina Woźniacka i Dominika Cibulkova za burtą, kolejny szybki mecz Garbine Muguruzy

Dunka Karolina Woźniacka przegrała 2:6, 7:6(5), 1:6 z Rosjanką Jekateriną Makarową w II rundzie wielkoszlemowego US Open na kortach Flushing Meadows w Nowym Jorku.

Karolina Woźniacka PAP/EPA / JOHN G. MABANGLO / Karolina Woźniacka

US Open to wielkoszlemowy turniej, w którym Karolina Woźniacka (WTA 5) osiągnęła najlepsze rezultaty (finały w 2009 i 2014). W tym roku Dunka zanotowała 11. występ w Nowym Jorku. W II rundzie przegrała z Jekateriną Makarową (WTA 40). Rosjanka mogła odnieść zwycięstwo w dwóch setach, bo prowadziła 6:2, 5:3. Tenisistka z Moskwy pokonała Woźniacką po raz pierwszy w głównym cyklu. Było to ich dziewiąte spotkanie.

W trwającym dwie godziny i 22 minuty spotkaniu Makarowa obroniła osiem z 10 break pointów, a sama wykorzystała sześć z 13 break pointów. Rosjanka była bardzo skuteczna w akcjach przy siatce (23 z 27 punktów). Mecz zakończyła z dorobkiem 52 kończących uderzeń i 38 niewymuszonych błędów. Woźniacka miała 18 piłek wygranych bezpośrednio i 22 pomyłki.

Venus Williams (WTA 9) pokonała 7:5, 6:4 Oceane Dodin (WTA 48). Amerykanka miała problem z zamknięciem obu setów, w każdym prowadziła 5:2. W ciągu 87 minut była liderka rankingu zaserwowała sześć asów i zdobyła 28 z 35 punktów przy swoim pierwszym podaniu. Posłała 32 kończące uderzenia przy 14 niewymuszonych błędach. Dodin miała 20 piłek wygranych bezpośrednio i 27 pomyłek.

Kolejną rywalką Williams będzie Maria Sakkari (WTA 95), która wygrała 7:5, 6:3 z Ariną Rodionową (WTA 134). W I secie Greczynka wróciła ze stanu 1:3 i 15-40. W trwającym 93 minuty spotkaniu obroniła siedem z dziewięciu break pointów, a sama wykorzystała cztery z pięciu szans na przełamanie. W ubiegłym roku w II rundzie Wimbledonu Williams pokonała Sakkari w trzech setach.

Garbine Muguruza (WTA 3) pokonała 6:4, 6:0 Ying-Ying Duan (WTA 92). Od stanu 3:4 Hiszpanka zdobyła dziewięć gemów z rzędu. W ciągu 65 minut zanotowano jej 15 kończących uderzeń i 16 niewymuszonych błędów. Chinka miała 12 piłek wygranych bezpośrednio i 27 pomyłek. Odpadła finalistka Australian Open 2014 Dominika Cibulkova (WTA 10), która przegrała 2:6, 7:5, 3:6 ze Sloane Stephens (WTA 83). Amerykanka mogła zwyciężyć w dwóch setach, bo prowadziła 6:2, 4:1. W trwającym dwie godziny i 41 minut meczu reprezentantka gospodarzy cztery razy oddała podanie, a sama wykorzystała sześć z 21 break pointów.

Następną przeciwniczką Stephens będzie Ashleigh Barty (WTA 43), która pokonała 6:1, 7:6(7) Alaksandrę Sasnowicz (WTA 88). Australijka prowadziła 6:1, 5:3, ale zwycięstwo zapewniła sobie w tie breaku II partii po obronie piłki setowej. Julia Görges (WTA 33) rozbiła 6:2, 6:1 Saisai Zheng (WTA 84). Niemka wykorzystała pięć z sześciu break pointów i zdobyła 11 z 13 punktów przy siatce. Zanotowano jej 16 kończących uderzeń przy dziewięciu niewymuszonych błędach. Chinka miała osiem piłek wygranych bezpośrednio i 14 pomyłek.

Anastasija Sevastova (WTA 17) wróciła z 1:3 w I secie i wygrała 6:4, 6:4 z Kateryną Kozłową (WTA 118). Aleksandra Krunić (WTA 78) w I rundzie wyeliminowała Johannę Kontę, a teraz poszła za ciosem i pokonała 6:3, 6:2 Ajlę Tomljanović (WTA 232). Serbka zaserwowała sześć asów i zgarnęła 24 z 29 punktów przy swoim pierwszym podaniu. Shuai Peng (WTA 24) urwała tylko dwa gemy Donnie Vekić (WTA 52). W trwającym 52 minuty spotkaniu Chorwatka obroniła dwa break pointy, a sama zamieniła na przełamanie pięć z siedmiu szans.

Petra Kvitova (WTA 14) rozbiła 6:1, 6:2 Alize Cornet (WTA 46). W ciągu 59 minut Czeszka posłała 22 kończące uderzenia i popełniła 18 niewymuszonych błędów. Francuzce zanotowano dwie piłki wygrane bezpośrednio i dziewięć pomyłek. W III rundzie dwukrotna mistrzyni Wimbledonu zagra z Caroline Garcią (WTA 19), która pokonała 4:6, 6:3, 6:0 Jekaterinę Aleksandrową (WTA 79). Rosjanka nie wykorzystała prowadzenia 6:4, 2:0. Francuzka zaserwowała siedem asów i wykorzystała siedem z 10 break pointów.

Magdalena Rybarikova (WTA 32) wróciła z 0:2 w I i z 0:3 w II secie i pokonała 7:6(4), 7:6(3) Kristynę Pliskovą (WTA 41). W 12. gemie II partii Słowaczka obroniła trzy piłki setowe. W trwającym 118 minut meczu zdobyła o 13 punktów więcej od rywalki (96-83). W III rundzie tenisistka z Bratysławy zmierzy się z Muguruzą, z którą ma bilans spotkań 1-3. Po raz ostatni zmierzyły się w półfinale tegorocznego Wimbledonu i Hiszpanka oddała Rybarikovej dwa gemy.

Carla Suarez (WTA 35) pokonała 4:6, 7:6(4), 6:2 Mirjanę Lucić-Baroni (WTA 31). W ciągu dwóch godzin i 19 minut Hiszpanka posłała 21 kończących uderzeń przy 17 niewymuszonych błędach. Chorwatka miała 46 piłek wygranych bezpośrednio i 57 pomyłek. W III rundzie Suarez zagra z Makarową.

Do II rundy awansowała Lucie Safarova (WTA 37), która wygrała 6:7(5), 6:1, 6:4 z Anett Kontaveit (WTA 29). Czeszka wykorzystała sześć z dziewięciu break pointów. Kolejną rywalką finalistki Rolanda Garrosa 2015 będzie Japonka Nao Hibino.

Julia Görges (Niemcy, 30) - Saisai Zheng (Chiny) 6:2, 6:1
Magdalena Rybarikova (Słowacja, 31) - Kristyna Pliskova (Czechy) 7:6(4), 7:6(3)
Jekaterina Makarowa (Rosja) - Karolina Woźniacka (Dania, 5) 6:2, 6:7(5), 6:1
Sloane Stephens (USA) - Dominika Cibulkova (Słowacja, 11) 6:2, 5:7, 6:3
Donna Vekić (Chorwacja) - Shuai Peng (Chiny, 22) 6:0, 6:2
Carla Suarez (Hiszpania) - Mirjana Lucić-Baroni (Chorwacja, 29) 4:6, 7:6(4), 6:2
Maria Sakkari (Grecja) - Arina Rodionowa (Australia, WC) 7:5, 6:3
Ashleigh Barty (Australia) - Alaksandra Sasnowicz (Białoruś) 6:1, 7:6(7)
Aleksandra Krunić (Serbia) - Ajla Tomljanović (Australia) 6:3, 6:2