US Open: Dominic Thiem tradycyjnie lepszy od Adriana Mannarino, Ołeksandr Dołgopołow zdeklasował Viktora Troickiego

Dominic Thiem w trzech setach pokonał Adriana Mannarino w III rundzie rozgrywanego na kortach twardych wielkoszlemowego US Open 2017. Do 1/8 finału awansowali też Philipp Kohlschreiber i Ołeksandr Dołgopołow, który rozbił Viktora Troickiego.

Marcin Motyka
Dominic Thiem PAP/EPA / RAY STUBBLEBINE / Na zdjęciu: Dominic Thiem

Aby pierwszy raz w karierze awansować do IV rundy turnieju wielkoszlemowego, Adrian Mannarino musiał poradzić sobie z rywalem, z którym nie lubi i nie potrafi grać. Dominic Thiem wygrał bowiem wszystkie poprzednie konfrontacje z Francuzem, w tym ostatnią przed dwoma tygodniami w Cincinnati. W sobotnim spotkaniu 1/16 finału US Open 2017 Austriak znów okazał się lepszy. Zwyciężył 7:5, 6:3, 6:4 i podwyższył na 6-0 bilans starć z tenisista ze Soizy.

Thiem problemy miał jedynie w pierwszym secie, w którym przegrywał już 3:5, by ostatecznie wygrać 7:5. Dwie kolejne partie miały identyczny przebieg - po szybkich przełamaniach Austriak pewnie utrzymywał własne podanie. W ciągu dwóch godzin i 12 minut gry 23-latek z Wiener-Neustadt zaserwował pięć asów, uzyskał cztery przełamania i posłał 39 zagrań kończących.

- To był trudny mecz. Adrian jest wymagającym przeciwnikiem i w ostatnim czasie był w świetnej formie. Uważam, że kluczowy moment nastąpił wtedy, kiedy wyrównałem na 5:5 w pierwszym secie. Gdybym tego nie zrobił, ten pojedynek stałby się dla mnie bardzo skomplikowany - skomentował Austriak.

Dla Thiema to trzeci w karierze awans do 1/8 finału US Open. Poprzednio w tej fazie nowojorskiego turnieju wystąpił w sezonach 2014 i 2016. O pierwszy ćwierćfinał na Flushing Meadows powalczy z lepszym z pary Roberto Bautista - Juan Martin del Potro.

Ołeksandr Dołgopołow w sobotę spędził na korcie zaledwie 81 minut. Ukrainiec zdeklasował Viktora Troickiego, oddając Serbowi zaledwie pięć gemów. - To był jeden z najlepszych występów w mojej karierze. Zwłaszcza w pierwszych dwóch setach zagrałem świetnie - przyznał kijowianin, który w IV rundzie zagra z najwyżej rozstawionym Rafaelem Nadalem bądź z Leonardo Mayerem, "szczęśliwym przegranym" z eliminacji.

W 1/8 finału zameldował się również Philipp Kohlschreiber. Oznaczony numerem 33. Niemiec pokonał 7:5, 6:2, 6:4 Johna Millmana i po raz pierwszy od US Open 2014 dostał się do IV rundy turnieju wielkoszlemowego. W kolejnej fazie zagra z Rogerem Federerem albo z Feliciano Lopezem. - Ćwierćfinał to mój wielki cel. Wiem, że nie będzie łatwo, ale na pewno dam z siebie wszystko - powiedział reprezentant naszych zachodnich sąsiadów.