WTA Wuhan: Jelena Ostapenko górą w starciu mistrzyń Rolanda Garrosa, trwa marsz Marii Sakkari

Łotyszka Jelena Ostapenko pokonała 1:6, 6:3, 6:2 Hiszpankę Garbine Muguruzę w ćwierćfinale turnieju WTA Premier 5 na kortach twardych w Wuhan.

Jelena Ostapenko PAP/EPA / KIM HEE-CHUL / Na zdjęciu: Jelena Ostapenko

W walce o półfinał Wuhan Open doszło do starcia mistrzyń dwóch ostatnich edycji Rolanda Garrosa. Jelena Ostapenko (WTA 10), która w Paryżu triumfowała w tym roku, pokonała 1:6, 6:3, 6:2 liderkę rankingu Garbine Muguruzę. W III secie Łotyszka od 0:2 zdobyła sześć gemów z rzędu.

W trwającym godzinę i 57 minut meczu Ostapenko popełniła osiem podwójnych błędów, z czego pięć w I secie. Łotyszka sześć razy oddała podanie, a sama wykorzystała siedem z 12 break pointów. 20-latka z Rygi zdobyła o trzy punkty więcej od Hiszpanki.

Było to trzecie spotkanie obu tenisistek. W 2016 i 2017 roku w Rzymie z wygranych cieszyła się Muguruza. Po triumfie w Rolandzie Garrosie Ostapenko z pięciu kolejnych imprez odpadła przed półfinałem. Łotyszka przełamała się w ubiegłym tygodniu w Seulu, gdzie zdobyła tytuł. O finał Wuhan Open zmierzy się z Ashleigh Barty, którą w maju pokonała w eliminacjach do turnieju w Rzymie.

Niezwykle zaciętą batalię stoczyły Alize Cornet (WTA 42) i Maria Sakkari (WTA 80). Po dwóch godzinach i 25 minutach górą była Greczynka, która zwyciężyła 7:6(2), 7:5. Tenisistka z Aten wróciła z 0:2 w I i z 1:3 w II secie. W I partii Francuzka z 3:5 wyszła na 6:5 po obronie sześciu piłek setowych. W tie breaku nie miała jednak nic do powiedzenia. W II secie od 5:4, gdy serwisem mogła wyrównać na 1-1, przegrała trzy gemy z rzędu. Sakkari wykorzystała już pierwszą piłkę meczową. W spotkaniu było dziewięć przełamań, z czego pięć dla Greczynki.

Dla Cornet był to drugi ćwierćfinał w Wuhan. W 2014 roku w tej fazie przegrała z Eugenie Bouchard. Sakkari osiągnęła pierwszy półfinał w głównym cyklu. W poniedziałek Greczynka ma szansę zadebiutować w czołowej "50" rankingu. O finał Wuhan Open spotka się w piątek z Caroline Garcią.

Dongfeng Motor Wuhan Open, Wuhan (Chiny)
WTA Premier 5, kort twardy, pula nagród 2,666 mln dolarów
czwartek, 28 września

ćwierćfinał gry pojedynczej:

Jelena Ostapenko (Łotwa, 8) - Garbine Muguruza (Hiszpania, 1) 1:6, 6:3, 6:2
Maria Sakkari (Grecja, Q) - Alize Cornet (Francja) 7:6(2), 7:5

Oglądaj mecze WTA Tour z udziałem Igi Świątek, Magdy Linette i innych topowych zawodniczek w serwisie CANAL+ online. (link sponsorowany)

Kto awansuje do finału turnieju WTA w Wuhan?