ATP Pekin: skuteczny w końcówkach setów Grigor Dimitrow pokonał Juana Martina del Potro w hicie II rundy

Grigor Dimitrow awansował do ćwierćfinału rozgrywanego na kortach twardych turnieju ATP World Tour 500 w Pekinie. W środowym meczu II rundy Bułgar w dwóch setach pokonał Juana Martina del Potro.

Marcin Motyka
Grigor Dimitrow PAP/EPA / ROMAN PILIPEY / Na zdjęciu: Grigor Dimitrow

Ten mecz został obwołany hitem II rundy turnieju ATP w Pekinie. Nie mogło to dziwić. W środowy wieczór czasu lokalnego na korcie centralnym naprzeciw siebie stanęli Grigor Dimitrow i Juan Martin del Potro - tenisiści bardzo znani, popularni i ogromnie utalentowani.

Pojedynek rozpoczął się dla Dimitrowa najgorszej, jak mógł sobie wyobrażać. Już w gemie otwarcia został przełamany, przy break poincie popełniając podwójny błąd serwisowy, a w trzecim znów musiał bronić się przed stratą podania - tym razem skutecznie. Po niemrawym początku Bułgar jednak złapał właściwy rytm. Odrobił stratę, wyrównał na 3:3 i o losach pierwszego seta musiał decydować tie break.

W rozstrzygającej rozgrywce tenisista z Chaskowa znów musiał gonić. Dwukrotnie zniwelował stratę mini przełamania, a przy stanie 5-6 obronił piłkę setową. Po chwili sam wywalczył setbola. Wówczas pomocną dłoń wyciągnął do niego rywal, który popełnił podwójny błąd serwisowy.

Druga partia miała niemal identyczny przebieg. Dimitrow znów zaczął słabo, ponownie szybko został przełamany (w szóstym gemie), ale i tym razem potrafił wrócić do gry.

Del Potro bowiem prowadził już 5:2, ale od tego momentu rozpoczął się koncert błędów i złych decyzji w wykonaniu Argentyńczyka. Tenisista z Tandil przegrał pięć gemów z rzędu, w tym oddał podanie, gdy serwował, aby wygrać seta, i musiał pogodzić się z porażką w całym meczu.

Spotkanie trwało dwie godziny. W tym czasie Dimitrow zaserwował cztery asy, dwukrotnie został przełamany, wykorzystał trzy z czterech break pointów, posłał 15 zagrań kończących i popełnił 27 niewymuszonych błędów. Del Potro natomiast zapisano sześć asów, 19 uderzeń wygrywających oraz 37 pomyłek własnych.

Dla Dimitrowa to drugie zwycięstwo nad Del Potro w siódmej konfrontacji, w tym drugie z rzędu. W sierpniu okazał się lepszy od Argentyńczyka w III rundzie turnieju w Cincinnati.

W ćwierćfinale China Open 2017 rozstawiony z numerem trzecim Bułgar zmierzy się z oznaczonym "piątką" Roberto Bautistą. Będzie to trzeci mecz w głównym cyklu pomiędzy tymi tenisistami. W 2013 roku właśnie w Pekinie lepszy był Hiszpan, a w Australian Open 2014 zwyciężył Dimitrow.

China Open, Pekin (Chiny)
ATP World Tour 500, kort twardy, pula nagród 4 mln dolarów
środa, 4 października

II runda gry pojedynczej:

Grigor Dimitrow (Bułgaria, 3) - Juan Martin del Potro (Argentyna, WC) 7:6(6), 7:5

Kto awansuje do półfinału turnieju ATP w Pekinie?