WTA Tiencin: mistrzyni po przejściach kontra melodia przyszłości. Maria Szarapowa w 59. finale

Rosjanka Maria Szarapowa pokonała 6:3, 6:1 Chinkę Shuai Peng i awansowała do finału turnieju WTA International na kortach twardych w Tiencinie. O tytuł była liderka rankingu zmierzy się z 19-letnią Białorusinką Aryną Sabalenką.
PAP/EPA / ROMAN PILIPEY / Na zdjęciu: Maria Szarapowa

W drodze do finału w Tiencinie Maria Szarapowa (WTA 86) czterem rywalkom oddała 22 gemy. W półfinale pokonała 6:3, 6:1 Shuai Peng (WTA 25). W trwającym 78 minut spotkaniu Rosjanka zaserwowała pięć asów i zdobyła 28 z 33 punktów przy swoim pierwszym podaniu. Odparła trzy break pointy, a sama wykorzystała cztery z ośmiu szans na przełamanie. Chinka nie obroni tytułu.

Szarapowa podwyższyła na 6-1 bilans meczów z Peng. Rosjanka w kwietniu wznowiła karierę po zawieszeniu za doping. W Tiencinie osiągnęła pierwszy finał od maja 2015 roku, gdy wygrała turniej w Rzymie.

W finale nie dojdzie do starcia tenisistek, które zmierzyły się w finale Rolanda Garrosa 2012. Cztery lata temu w Paryżu Szarapowa zdobyła tytuł po zwycięstwie nad Sarą Errani. Teraz obie tenisistki mają za sobą dopingowe wpadki. W walce o tytuł odbędzie się konfrontacja mistrzyni po przejściach z melodią przyszłości. W sobotę w Tiencinie Włoszka, klasyfikowana obecnie na 280. miejscu w rankingu, przegrała 1:6, 3:6 z 19-letnią Aryną Sabalenką (WTA 102). Białorusinka miała siedem szans na przełamanie i wszystkie wykorzystała. W ciągu 58 minut zaserwowała 10 asów.

Sabalenka to jedna z bohaterek reprezentacji Białorusi, która w listopadzie zmierzy się z USA w finale Pucharu Federacji. Nastolatka z Mińska rozgrywa najlepszy turniej w karierze w WTA Tour. W swoim dorobku ma pięć tytułów ITF. Jeden zdobyła w ubiegłym roku w Tiencinie. W poniedziałek zadebiutuje w Top 100 rankingu.

Szarapowa i Sabalenka zmierzą się po raz pierwszy. Dla Rosjanki będzie to 59. singlowy finał w głównym cyklu (bilans 35-23).