ATP Szanghaj: Rafael Nadal od trzech lat nie może dopaść Rogera Federera. Szwajcar najlepszy w Chinach

Roger Federer wygrał turniej ATP World Tour Masters 1000 na kortach twardych w Szanghaju. W niedzielnym finale pokonał Rafaela Nadala, który na zwycięstwo nad Szwajcarem w głównym cyklu czeka od wielkoszlemowego Australian Open 2014.

Rafał Smoliński
Roger Federer, mistrz Shanghai Rolex Masters 2017 Getty Images / Lintao Zhang / Na zdjęciu: Roger Federer, mistrz Shanghai Rolex Masters 2017

W Szanghaju wielkiego widowiska nie było. Oznaczony "dwójką" Roger Federer w 72 minuty zwyciężył najwyżej rozstawionego Rafaela Nadala, który nie wszedł w niedzielę na swój poziom. Hiszpan nie wypracował ani jednego break pointa i trzykrotnie stracił serwis. Wyścig o pierwsze miejsce w rankingu ATP na koniec sezonu przeniesie się teraz do europejskich hal.

Nadal wolno wszedł w mecz i zapłacił za to wysoką cenę. Już w gemie otwarcia pozwolił na rozwinięcie skrzydeł Federerowi. Hiszpan obronił jeszcze serwisem dwa break pointy, lecz przy trzecim zdecydował się na kompletnie nieudany wypad do siatki, który skończył się doskonałym minięciem z bekhendu ze strony tenisisty z Bazylei.

Jak się później okazało, było to jedyne przełamanie w premierowej odsłonie. Rafa mógł postraszyć rywala w jego pierwszych gemach serwisowych, lecz po udanych returnach tracił punkty w wymianach. Potem nic już nie mogło zatrzymać Rogera, który serwował jak maszyna. W szóstym gemie, zwieńczonym w mniej niż minutę, posłał cztery asy z rzędu. Całego seta zakończył wynikiem 6:4, wykorzystując ku temu pierwszą okazję.

Swobodnie grający Federer skończył w partii otwarcia aż 16 piłek i miał tylko pięć błędów własnych. Nadal natomiast posłał dziewięć winnerów i zanotował osiem pomyłek. Trzeba jednak zauważyć, że wpływ na postawę Hiszpana mogło mieć mocno zabandażowane prawe kolano. Tenisista z Majorki nie poruszał się po korcie tak zwinnie jak rywal. Można to tłumaczyć zmęczeniem, wszak przed przyjazdem do Szanghaju wygrał turniej w Pekinie.

Nadal lepiej rozpoczął drugiego seta, ale ciągle nie mógł rozpracować Federera przy jego podaniu. W końcu w piątym gemie do ataku przystąpił Maestro, który dobrze spisał się w wymianach. Hiszpan nie uniknął błędów i stracił serwis. Przełamanie podcięło skrzydła tenisiście z Majorki. Rafa jeszcze tylko raz utrzymał podanie, zanim w dziewiątym gemie Roger zwieńczył dzieło. Przy drugiej piłce meczowej aktualny lider światowych list wpakował forhend w siatkę.

W ciągu 72 minut Federer posłał 10 asów, skończył 28 piłek i miał tylko 11 błędów własnych. Nadal odpowiedział czterema asami oraz zanotował 12 winnerów i 20 pomyłek. Statystyki pokazują, dlaczego w niedzielę nie nawiązał wyrównanej walki ze Szwajcarem i bilans ich rywalizacji wynosi teraz 23-15 dla mniej utytułowanego tenisisty.

Federer po raz drugi wygrał turniej Shanghai Rolex Masters. W sezonie 2014 pokonał tutaj w finale po dwóch tie brekach Francuza Gillesa Simona. Teraz ma na koncie 94. tytuły w głównym cyklu i pod tym względem zrównał się z Ivanem Lendlem. Więcej trofeów od nich zdobył w Erze Open tylko Jimmy Connors (109). Ponadto Szwajcar cieszył się z 350. wygranego meczu i 27. trofeum w imprezie rangi ATP Masters 1000. Na kortach twardych Maestro z Bazylei zwyciężył już w sumie w 700 spotkaniach.

Niedzielne zwycięstwo pozwoli Federerowi zmniejszyć straty do swojego największego rywala. W walce o pierwsze miejsce na koniec sezonu w rankingu ATP Race będzie ich dzieliło 1960 punktów. Hiszpan jest oczywiście faworytem do zwycięstwa w tym wyścigu, ale teraz panowie przeniosą się do europejskich hal. W kolejnych tygodniach czekają ich występy w Bazylei, Paryżu (Federer nie jest pewny występu w paryskiej stolicy) oraz londyńskich Finałach ATP World Tour.

Shanghai Rolex Masters, Szanghaj (Chiny)