ATP Sztokholm: Juan Martin del Potro o krok od obrony tytułu. Grigor Dimitrow finałowym rywalem Argentyńczyka

Broniący tytułu Juan Martin del Potro w trzech setach pokonał Fernando Verdasco w półfinale rozgrywanego na kortach twardych w hali turnieju ATP World Tour 250 w Sztokholmie. W finale Argentyńczyk zagra z najwyżej rozstawionym Grigorem Dimitrowem.

Marcin Motyka
Juan Martin del Potro PAP/EPA / ROMAN PILIPEY / Na zdjęciu: Juan Martin del Potro

Juana Martina del Potro już tylko krok dzieli, by obronić tytuł w turnieju ATP w Sztokholmie. Argentyńczyk, zeszłosezonowy mistrz Intrum Stockholm Open, w tegorocznej edycji zmagań w stolicy Szwecji jest już w finale. W sobotę wygrał niesamowicie emocjonujący półfinał z Fernando Verdasco 6:7(4), 6:4, 7:6(1).

Był to piąty na poziomie ATP World Tour, ale pierwszy od marca 2012 roku, pojedynek pomiędzy tymi tenisistami. Del Potro wygrał po raz czwarty. - Rozegraliśmy świetny mecz. Obaj pokazaliśmy tenis na najwyższym poziomie i myślę, że daliśmy frajdę kibicom - ocenił tenisista z Tandil, dla którego to 28. w karierze awans do finału imprezy głównego cyklu (zdobył 19 tytułów), lecz pierwszy od równo roku, kiedy to triumfował w Sztokholmie.

Grigor Dimitrow, pogromca z II rundy Jerzego Janowicza, przez turniej w Sztokholmie idzie jak burza. W drodze do półfinału ani razu nie został przełamany oraz nie stracił ani jednego seta. W pojedynku o finał z Fabio Fogninim podanie wprawdzie oddał, ale ponownie wygrał w dwóch partiach. Zwyciężył 6:3, 7:6(2), podwyższając na 4-2 bilans bezpośrednich konfrontacji z Włochem, który w dwóch poprzednich spotkaniach (1/8 finału z Eliasem Ymerem i ćwierćfinale z Jackiem Sockiem) bronił meczboli.

- Mam to, czego chciałem. Awansowałem do finału. Z kimś tak nieobliczalnym jak Fabio nie gra się łatwo. Po bardzo dobrym w moim wykonaniu pierwszym secie, w drugim on przejął inicjatywę, więc musiałem podnieść poziom swojej gry i pozostać pozytywnie nastawiony - skomentował najwyżej rozstawiony Dimitrow, mistrz Intrum Stockholm Open z sezonu 2013.

Dla Bułgara to 13. finał w głównym cyklu, w którym będzie mógł zdobyć ósme mistrzostwo. W obecnym sezonie zdobył już trzy tytuły (w styczniu w Brisbane, w lutym w Sofii i w sierpniu w Cincinnati).

Niedzielny finał (początek o godz. 15:00) będzie siódmym starciem Dimitrowa z Del Potro. Częściej, pięciokrotnie, wygrywał Argentyńczyk, ale w ich obu tegorocznych meczach lepszy był Bułgar. - Chciałbym obronić tytuł, lecz Grigor gra bardzo dobrze. Pokonał mnie w Cincinnati i w Pekinie, ale mam nadzieję, że będę gotowy do walki - powiedział Delpo.

Intrum Stockholm Open, Sztokholm (Szwecja)
ATP World Tour 250, kort twardy w hali, pula nagród 589,1 tys. euro
sobota, 21 października

półfinał gry pojedynczej:

Grigor Dimitrow (Bułgaria, 1) - Fabio Fognini (Włochy, 6) 6:3, 7:6(2)
Juan Martin del Potro (Argentyna, 4) - Fernando Verdasco (Hiszpania, 8) 6:7(4), 6:4, 7:6(1)