Challenger Shenzhen: Hubert Hurkacz z najcenniejszym zwycięstwem w karierze. W niedzielę zagra o tytuł

Hubert Hurkacz awansował do pierwszego w karierze finału zawodów rangi ATP Challenger Tour. Polak zrewanżował się Blazowi Kavciciowi za porażkę w Suzhou i w dwóch setach pokonał Słoweńca.
Rafał Smoliński
Hubert Hurkacz PAP / Maciej Kulczyński / Na zdjęciu: Hubert Hurkacz

Trwa wspaniała passa wrocławianina. Hubert Hurkacz (ATP 343) osiągnął najpierw ćwierćfinały imprez w Ismaningu i Suzhou, a teraz wystąpi w finale challengera w Shenzhen. Sukces ten pozwoli mu awansować w okolice 260. miejsca. Jeśli Polak wygra niedzielny pojedynek o tytuł, to będzie mógł myśleć o wylocie na eliminacje do Australian Open 2018.

Sobotni pojedynek z Blazem Kavciciem (ATP 99) nie był już tak dramatyczny jak ten z Suzhou, gdzie Słoweniec miał po meczu sporo uwag do zachowania naszego reprezentanta. W Shenzhen wrocławianin po prostu pokazał kawał dobrego tenisa i był lepszym zawodnikiem na korcie.

W partii otwarcia Polak jak jedyny miał break pointy, lecz Kavcić nie dał sobie odebrać podania. W tie breaku zdobył jednak już tylko punkt i set padł łupem naszego tenisisty. W drugiej odsłonie Hurkacz wrócił ze stanu 1:3, a decydujące przełamanie zdobył w 11. gemie, po dosyć szczęśliwym bekhendzie po siatce.

Tenisista z Wrocławia był lepszy. Kavcić popełniał w końcówce coraz więcej błędów w wymianach i mógł odczuwać zmęczenie dwoma tygodniami spędzonymi w Chinach. Słoweniec walczy o ugruntowanie swojej pozycji w Top 100 i miejsce w głównej drabince Australian Open 2018, dlatego w Azji zaplanował jeszcze kilka startów. O zwycięstwie Polaka zadecydował znakomity pierwszy serwis, po którym wygrał on aż 41 z 48 piłek.

Hurkacz odniósł najcenniejsze zwycięstwo w karierze i w niedzielę (godz. 3:15 naszego czasu) powalczy o pierwszy w karierze tytuł w challengerze. Jego przeciwnikiem będzie rozstawiony z "trójką" Radu Albot (ATP 103). Mołdawianin zdobył już ogromne doświadczenie w głównym cyklu i był nawet 81. singlistą świata. W 2016 roku wygrał turniej Poznań Open.

Awans do decydującej fazy zawodów w Shenzhen pozwolił Hurkaczowi uzyskać specjalną przepustkę (special exempt) do głównej drabinki challengera w Kobe. W Japonii pierwszym rywalem Polaka będzie kwalifikant.