Finały ATP World Tour: Dominic Thiem pokonał rezerwowego Pablo Carreno. W piątek zagra o półfinał

Dominic Thiem odniósł pierwsze zwycięstwo w rozgrywanych na korcie twardym w Londynie Finałach ATP World Tour. W meczu drugiej kolejki Grupy A Austriak w trzech setach wygrał z Pablo Carreno, który zastąpił Rafaela Nadala.

Marcin Motyka

Pablo Carreno otrzymał szansę debiutu w Finałach ATP World Tour. Hiszpan wszedł do rywalizacji jako tenisista rezerwowy, zastępując rodaka Rafaela Nadala, który z powodu kontuzji kolana wycofał się z turnieju. W środę Carreno zmierzył się z Dominikiem Thiemem. Dla Austriaka był to drugi mecz w tegorocznej edycji zmagań w hali O2 Arena. Na inaugurację przegrał z Grigorem Dimitrowem.

Partia otwarcia środowego pojedynku była rozgrywana pod dyktando Thiema. Tenisista z Wiener Neustadt w piątym gemie wywalczył przełamanie, następnie podwyższył na prowadzenie 4:2, a przy stanie 5:3 uzyskał kolejnego breaka.

Na początku drugiego seta Carreno obronił się przed przełamaniem, co dodało mu skrzydeł. Hiszpan z każdą chwilą spędzoną na korcie czuł się coraz pewniej. W trzecim gemie niespodziewanie przełamał serwis faworyzowanego Thiema i tej przewagi już nie oddał do samego końca.

Obaj tenisiści skupiali się na grze z linii końcowej. Rozgrywali długie i urozmaicone wymiany. Atakowali niechętnie. I jeden, i drugi do siatki ruszał wtedy, kiedy zostawał zmuszony przez rywala.

Decydujący set rozpoczął się po myśli Thiema, który objął prowadzenie 2:0. Lecz Carreno zdołał odrobić stratę i wyrównać na 3:3. W końcówce jednak Austriak decydujący cios. W dziewiątym gemie wypracował breaka, a następnie zakończył cały pojedynek. Przy piłce meczowej zaserwował asa.

- To był bardzo trudny mecz - przyznał Thiem. - Uważam, że Pablo zagrał bardzo dobrze i udanie zastąpi Rafę. Dobrze zacząłem trzeciego seta, lecz potem miałem słabszy moment i straciłem intensywność. Ale cieszę się, że wygrałem i przedłużyłem swoje szanse na awans.

Pojedynek trwał dwie godziny i sześć minut. W tym czasie Thiem zaserwował 12 asów, trzykrotnie został przełamany, wykorzystał cztery z 13 break pointów, posłał 27 zagrań kończących i popełnił 30 niewymuszonych błędów. Carreno natomiast zapisano dwa asy, 22 uderzenia wygrywające i 39 pomyłek własnych.

Tym samym po dwóch kolejkach zmagań w Grupie A Thiem legitymuje się bilansem 1-1. W trzeciej serii gier, w piątek, Austriak zmierzy się z Davidem Goffinem i zwycięzca tego meczu awansuje do półfinału. Z kolei Carreno nie ma już szans na miejsce w 1/2 finału.

Finały ATP World Tour, Londyn (Wielka Brytania)