Finały ATP World Tour: festiwal błędów Dominika Thiema. David Goffin ostatnim półfinalistą

David Goffin awansował do półfinału rozgrywanych na korcie twardym w Londynie Finałów ATP World Tour 2017. W ostatniej kolejce zmagań w Grupie A Belg w dwóch setach pokonał Dominika Thiema.

Marcin Motyka

Przystępując do piątkowego meczu, David Goffin i Dominic Thiem wiedzieli, że grają o awans do półfinału tegorocznej edycji Finałów ATP World Tour. Obaj po dwóch kolejkach rywalizacji w Grupie A mieli bilans 1-1. Belg pokonał Rafaela Nadala, a przegrał z Grigorem Dimitrowem. Austriak natomiast wygrał z Pablo Carreno, lecz uległ Dimitrowowi.

Spotkanie rozpoczęło się po myśli Thiema, który szybko wywalczył przełamanie i objął prowadzenie 3:0. Jak się okazało, dla Austriaka były to miłe złego początki. Od tego momentu bowiem tenisista z Wiener-Neustadt prezentował się fatalnie i nie potrafił nawiązać wyrównanej walki.

Goffin zanotował serię 15 punktów wygranych z rzędu i odrobił stratę. Po chwili zanotował kolejne przełamanie i wyszedł na 5:3. Ostatecznie Belg wygrał pierwszego seta 6:4, kończąc go wspaniałym minięciem z forhendu.

Rozstawiony z numerem siódmym Goffiin starał się pokazywać solidny tenis. Rozważnie rozgrywał wymiany, spokojnie konstruował punkty, próbował zmuszać rywala do błędów. A Thiem miał problemy z każdym elementem tenisowego rzemiosła - słabo serwował, a w wymianach popełniał wiele pomyłek, zwłaszcza ze strony bekhendowej.

Druga partia to całkowita dominacja Goffina. 26-latek z Rocourt od stanu 0:1 zdobył sześć gemów i mógł się cieszyć z bardzo cennego zwycięstwa. Pojedynek zakończył w niezwykle efektowny sposób - przy meczbolu zagrał wygrywający return z bekhendu.

Mecz trwał 71 minut. W tym czasie Goffin zaserwował dwa asy, jeden raz został przełamany, wykorzystał pięć z siedmiu break pointów, posłał 20 zagrań kończących i popełnił 10 niewymuszonych błędów. Thiemowi z kolei zapisano jednego asa, 11 uderzeń wygrywających i 27 pomyłek własnych

- Żałowałem, że musiałem grać z Dominikiem, który jest moim przyjacielem, ale cieszę się z awansu do półfinału - powiedział Goffin, który zakończył rywalizację w Grupie A na drugim miejscu za plecami Dimitrowa. Thiem natomiast zajął trzecią lokatę i odpadł z dalszej rywalizacji w londyńskim turnieju.

W 1/2 finału, w sobotę, Belg, dla którego to pierwszy w karierze awans do półfinału Finałów ATP World Tour, zmierzy się z 14-krotnym półfinalistą tej imprezy Rogerem Federerem. - Grałem z nim i wiem, że nie będzie łatwo. Jestem zadowolony, że to ktoś taki jak Roger będzie moim rywalem w półfinale - dodał tenisista z Rocourt.

Finały ATP World Tour, Londyn (Wielka Brytania)