ITF Zawada: Polki ciągle bez triumfu w Hart Open. Deborah Chiesa zatrzymała Katarzynę Piter

Katarzyna Piter nie wygrała halowych zawodów Hart Open rozgrywanych na kortach dywanowych w Zawadzie pod Opolem. W niedzielnym finale polska tenisistka musiała po trzysetowym boju uznać wyższość Włoszki Deborah Chiesy.

Rafał Smoliński
Katarzyna Piter Getty Images / Alex Grimm / Na zdjęciu: Katarzyna Piter
Katarzyna Piter została piątą Polką w 17-letniej historii turnieju Hart Open, która zameldowała się w finale singla. W niedzielę jednak podzieliła los Marty Domachowskiej (2003), Joanny Sakowicz-Kosteckiej (2005), Magdy Linette (2010) i Pauli Kani (2011). Po dwóch godzinach i 12 minutach niewiele lepsza okazała się rozstawiona z "czwórką" Deborah Chiesa.

Włoszka dobrze weszła w mecz. Szybkie przełamanie pozwoliło jej zbudować bezpieczną przewagę, którą potwierdziła breakiem na 5:2. Poznanianka obudziła się dopiero w drugim secie, kiedy wysunęła się na 4:2. Rywalka co prawda wyrównała, ale w 10. gemie Piter zadała decydujący cios i wygrała drugą partię. Trzeci set był wyrównany, ponieważ obie panie pilnowały podania. Polka jako pierwsza miała break pointa, lecz Chiesa nie dała się przełamać. Pojedynek rozstrzygnął się przy stanie po 4, gdy reprezentantka Italii zdobyła breaka, a po zmianie stron wykorzystała premierowego meczbola.

Tenisistka z Trydentu zwyciężyła ostatecznie 6:2, 4:6, 6:4 i została nową mistrzynią turnieju Hart Open. To jej trzeci tytuł zawodów rangi ITF o puli nagród 25 tys. dolarów w 2017 roku. Dotychczas dwukrotnie wygrywała na włoskiej mączce (Turyn, Santa Margherita di Pula). 50 punktów wywalczonych w Zawadzie pozwoli jej poprawić zajmowaną obecnie 218. pozycję i realnie myśleć o występie w eliminacjach do wielkoszlemowego Australian Open 2018.

Piter starała się w niedzielę o drugi tytuł w obecnym sezonie i zarazem dziewiąty w karierze. W styczniu była najlepsza na kortach ziemnych w Orlando na Florydzie. Za występ w Hart Open otrzyma 30 punktów do rankingu WTA i na pewno poprawi zajmowaną aktualnie 367. lokatę.