Australian Open: pewne zwycięstwo Grigora Dimitrowa. Utalentowani Andriej Rublow i Denis Shapovalov w II rundzie

Grigor Dimitrow w trzech setach pokonał Dennisa Novaka w I rundzie rozgrywanego na kortach twardych wielkoszlemowego Australian Open 2018. Do 1/32 finału awansowali także utalentowani Andriej Rublow, Denis Shapovalov i Yoshihito Nishioka.

Marcin Motyka
Grigor Dimitrow Getty Images / Cameron Spencer / Na zdjęciu: Grigor Dimitrow
Po wspaniałym sezonie 2017, zwieńczonym triumfem w Finałach ATP World Tour, Grigor Dimitrow przystąpił do Australian Open 2018 jako trzeci tenisista świata i jeden z głównych kandydatów do końcowego zwycięstwa. W inauguracyjnym meczu w Melbourne zaprezentował się właśnie jak na czołowego gracza globu przystało. Nie dał szans o wiele niżej klasyfikowanemu rywalowi, kwalifikantowi Dennisowi Novakowi. Wygrał 6:3, 6:2, 6:1 w 98 minut.

Dimitrow dominował od początku do końca meczu. Zapisał na swoim koncie siedem asów, 21 zagrań kończących i sześć przełamań. - Nie musiałem pokazywać swojego najlepszego tenisa, ale nie ukrywam, że jestem zadowolony, że nie musiałem spędzić na korcie wiele czasu - powiedział Bułgar, który w II rundzie zagra z innym tenisistą z eliminacji, Mackenzie'em McDonaldem. Amerykanin okazał się lepszy od Eliasa Ymera.

Jack Sock pierwszy raz w karierze wystąpił w turnieju wielkoszlemowym jako gracz z czołowej "dziesiątki" rankingu ATP. Ale tego startu nie będzie miło wspominał. Oznaczony numerem ósmym Amerykanin odpadł już w I rundzie, niespodziewanie przegrywając w czterech z Yuichim Sugitą. Japończyk, dla którego to pierwsza wygrana nad przeciwnikiem z Top 10, w 1/32 finału powalczy z Ivo Karloviciem. Chorwat wygrał z Laslo Djere bez straty partii.

Marin Cilić, turniejowa "szóstka", pokonał 6:2, 6:2, 4:6, 7:6(5) Vaska Pospisila. - Miałem dobry początek. Zacząłem ten mecz z wysoką intensywnością. W trzecim secie przytrafił mi się jednak słabszy moment i on mnie przełamał. Od tej chwili pojedynek się zmienił. Zaczęliśmy rozgrywać mniej wymian. W czwartej partii również straciłem podanie, ale byłem pewny swoich uderzeń. Wiedziałem, że muszę być agresywny i tak zagrałem w tie breaku - skomentował Chorwat (w poniedziałek 20 asów, 62 uderzenia kończące i sześć breaków).

Andriej Rublow wygrał mecz pokoleń z Davidem Ferrerem. 20-letni Rosjanin ograł starszego o 15 lat Hiszpana 7:5, 6:7(6), 6:2, 6:7(6), 6:2 po trzech godzinach i 50 minutach zaciętej walki, podczas której doszło do aż 21 przełamań (13 na korzyść Rublowa i ośmiu dla Hiszpana). W II rundzie rozstawiony z numerem 30. tenisista z Moskwy zmierzy się z kolejnym weteranem, Marcosem Baghdatisem. 32-letni Cypryjczyk na otwarcie wyeliminował Yukiego Bhambriego.

W starciu nastolatków 18-letni Denis Shapovalov nie oddał nawet seta 19-letniemu Stefanosowi Tsitsipasowi. Pojedynek trwał godzinę i 56 minut. W tym czasie Kanadyjczyk zaserwował dziewięć asów, po trafionym pierwszym podaniu zdobył 83 proc. rozegranych punktów, posłał 33 zagrania kończące i wykorzystał pięć z ośmiu break pointów.

Viktor Troicki został pierwszym tenisistą w Australian Open 2018, który wygrał mecz, w którym przegrał dwa pierwsze sety. Serb pokonał Alexa Bolta 6:7(2), 4:6, 6:2, 6:3, 6:4. Kilka godzin później w ślady Troickiego poszedł inny tenisista z Bałkanów, Damir Dzumhur. Bośniak ograł Paolo Lorenziego 3:6, 2:6, 7:6(5), 6:2, 6:4.

Diego Schwartzman i Dusan Lajović rozegrali jak dotychczas najdłuższy pod względem liczby gemów mecz tegorocznej edycji turnieju w Melbourne. Rozstawiony z numerem 24. Argentyńczyk zwyciężył 2:6, 6:3, 5:7, 6:4, 11:9. W pięciu setach triumfował także Yoshihito Nishioka. Japończyk ograł Philippa Kohlschreibera i w 1/32 finału zagra z Andreasem Seppim, który odprawił z kwitkiem Corentina Mouteta. Gilles Simon natomiast pokonał 7:5, 6:4, 6:3 Mariusa Copila.

Australian Open, Melbourne (Australia)
Wielki Szlem, kort twardy (Plexicushion), pula nagród 55 mln dolarów australijskich
poniedziałek, 15 stycznia

I runda gry pojedynczej mężczyzn:

Grigor Dimitrow (Bułgaria, 3) - Dennis Novak (Austria, Q) 6:3, 6:2, 6:1
Marin Cilić (Chorwacja, 6) - Vasek Pospisil (Kanada, Q) 6:2, 6:2, 4:6, 7:6(5)
Diego Schwartzman (Argentyna, 24) - Dusan Lajović (Serbia) 2:6, 6:3, 5:7, 6:4, 11:9
Damir Dzumhur (Bośnia i Hercegowina, 28) - Paolo Lorenzi (Włochy) 3:6, 2:6, 7:6(5), 6:2, 6:4
Andriej Rublow (Rosja, 30) - David Ferrer (Hiszpania) 7:5, 6:7(6), 6:2, 6:7(6), 6:2
Yuichi Sugita (Japonia) - Jack Sock (USA, 8) 6:1, 7:6(4), 5:7, 6:3
Yoshihito Nishioka (Japonia) - Philipp Kohlschreiber (Niemcy, 27) 6:3, 2:6, 6:0, 1:6, 6:2
Gilles Simon - Marius Copil (Rumunia) 7:5, 6:4, 6:3
Denis Shapovalov (Kanada) - Stefanos Tsitsipas (Grecja) 6:1, 6:3, 7:6(5)
Ivo Karlović (Chorwacja) - Laslo Djere (Serbia) 7:6(3), 6:2, 7:6(2)
Marcos Baghdatis (Cypr) - Yuki Bhambri (Indie, Q) 7:6(4), 6:4, 6:3
Andreas Seppi (Włochy) - Correntin Moutet (Francja, WC) 3:6, 6:4, 6:2, 6:2
Viktor Troicki (Serbia) - Alex Bolt (Australia, WC) 6:7(2), 4:6, 6:2, 6:3, 6:4
Mackenzie McDonald (USA, Q) - Elias Ymer (Szwecja, Q) 6:4, 6:3, 4:6, 6:1