Australian Open: Rafael Nadal nie dokończył meczu z Marinem Ciliciem. Chorwat w półfinale

Rafael Nadal odpadł w ćwierćfinale rozgrywanego na kortach twardych wielkoszlemowego Australian Open 2018. Z powodu problemów zdrowotnych Hiszpan w piątym secie poddał mecz z Marinem Ciliciem.

Marcin Motyka
Rafael Nadal Getty Images / Michael Dodge / Na zdjęciu: Rafael Nadal

Rafael Nadal dwa z rzędu półfinały Australian Open zanotował poprzednio w sezonach 2008-09. W tegorocznej edycji turnieju w Melbourne stanął przed szansą na powtórzenie tego osiągnięcia. Aby tego dokonać, Hiszpan, ubiegłoroczny finalista, musiał we wtorek pokonać Marina Cilicia. Chorwat to bardzo trudny rywal. Dysponuje potężnym serwisem i forhendem oraz świetnie gra z linii końcowej. Ale z Rafą rywalizować nie lubi. Na sześć konfrontacji wygrał tylko jedną, tę pierwszą - w październiku 2009 roku w Pekinie.

Przez 4,5 seta był to pasjonujący mecz. Obaj tenisiści rozgrywali niesamowite wymiany i wspinali się na wyżyny umiejętności. Pierwszą partię Nadal wygrał 6:3. W drugiej prowadził 3:2 z przełamaniem, ale od tego momentu Cilić zdobył cztery gemy z rzędu. Trzecia odsłona, stojąca na niebotycznym poziomie, zakończyła się wygraną Hiszpana po rozgrywce tie breakowej.

Na początku czwartego seta Cilić fantastycznym forhendem wywalczył przełamanie i wyszedł na prowadzenie 4:1. Wówczas Nadal poprosił o przerwę medyczną. Zaczął bowiem odczuwać ból w prawym udzie. Po interwencji medycznej i przyjęciu medykamentów wrócił do gry, ale wyraźnie kulał i nie był w stanie nawiązać walki.

Mimo to zacisnął zęby i kontynuował rywalizację. Czwartą partię przegrał 2:6. A gdy w drugim gemie piątej został przełamany, postanowił poddać mecz. Nadal podziękował rywalowi za pojedynek, szybko zabrał torby i ze smutną minę zniknął w katakumbach Rod Laver Arena.

Dla tenisisty z Majorki to drugi krecz w historii występów w Australian Open. Przedwcześnie zakończył również ćwierćfinałowy pojedynek z Andym Murrayem w 2010 roku.

Tymczasem dla Cilicia to piąty w karierze awans do wielkoszlemowego półfinału. W 1/2 finału Australian Open zameldował się po raz drugi. Poprzednio w 2010 roku, gdy uległ Murrayowi.

O finał, w czwartek, Chorwat zmierzy się z Kyle'em Edmundem. Z Brytyjczykiem grał dotychczas jeden raz - w październiku 2017 roku w Szanghaju zwyciężył 6:3, 7:6(5).

Australian Open, Melbourne (Australia)
Wielki Szlem, kort twardy (Plexicushion), pula nagród 55 mln dolarów australijskich
wtorek, 23 stycznia

ćwierćfinał gry pojedynczej mężczyzn:

Marin Cilić (Chorwacja, 6) - Rafael Nadal (Hiszpania, 1) 3:6, 6:3, 6:7(5), 6:2, 2:0 i krecz