Australian Open: Simona Halep znów zwycięska po obronie piłek meczowych! Rumunka w finale

Rumunka Simona Halep obroniła dwie piłki meczowe i pokonała Niemkę Andżelikę Kerber w półfinale wielkoszlemowego Australian Open.

Simona Halep Getty Images / Quinn Rooney / Na zdjęciu: Simona Halep
W walce o finał Australian Open doszło do starcia Simony Halep z Andżeliką Kerber (WTA 16). Początek zdecydowanie należał do Rumunki, ale od momentu, gdy prowadziła 5:0 mecz się wyrównał i zawodniczki toczyły pasjonującą batalię. Zwyciężyła liderka rankingu, która obroniła dwie piłki meczowe i pokonała Niemkę 6:3, 4:6, 9:7.

Kerber na początku grała bardzo ospale. Ciężko poruszała się po korcie, co skrzętnie wykorzystała Halep, która straciła tylko pięć punktów, uzyskała trzy przełamania i prowadziła 5:0. Rumunka nie wygrała seta do zera, bo w szóstym gemie Niemka minięciem forhendowym wykorzystała break pointa. Mistrzyni z 2016 roku rozpoczęła pogoń i efektownym returnem z 0:5 zbliżyła się na 3:5. Jednak odwrócić losów seta nie zdołała. W 10. gemie obroniła pierwszą piłkę setową, ale przy drugiej wpakowała bekhend w siatkę.

Kerber poczuła przypływ mocy i od końcówki I seta grała wyraźnie lepiej, co miało przełożenie na poziom widowiska w II partii. W trzecim gemie Halep od 15-30 zdobyła trzy punkty, a w czwartym uzyskała przełamanie głębokim zagraniem wymuszającym błąd. Rumunka jednak nie podwyższyła na 4:1. Świetny forhend pozwolił Kerber odrobić stratę.

W ósmym gemie, gdy obie tenisistki grały olśniewająco, Halep popisała się bekhendem po linii oraz kombinacją dwóch forhendów. Jednak Kerber odparła dwa break pointy efektownymi zagraniami i wyrównała na 4:4. To był kluczowy moment dla losów seta. Końcówka należała do Niemki, która przeszła do ofensywy, gdy liderka rankingu grała jej mnóstwo piłek na forhend. W dziewiątym gemie Halep oddała podanie wyrzucając bekhend. Po chwili Rumunka odparła dwie piłki setowe, ale trzecią Kerber wykorzystała wymuszając na rywalce błąd swobodnym atakiem.

Znakomita wymiana zwieńczona głębokim krosem forhendowym wymuszającym błąd dała Kerber przełamanie na 1:0 w III secie. W drugim gemie Niemka z 0-40 doprowadziła do równowagi, ale Halep uzyskała czwartego break pointa i wykorzystała go efektownym returnem. Mistrzyni z 2016 roku po raz kolejny miała problemy z serwisem, ale od 0-30 zdobyła cztery punkty i wyrównała na 3:3. W siódmym gemie w znakomitym stylu z 0-30 wróciła Halep (forhend, dwa bekhendy, wygrywający serwis), a po chwili uzyskała przełamanie dobrym returnem.

Erupcja emocji dopiero miała nastąpić. Genialna wymiana zwieńczona krosem bekhendowym pozwoliła Kerber odrobić stratę przełamania. W 10. gemie Niemka obroniła pierwszą piłkę meczową bekhendem, a drugą zmarnowała Halep prostym błędem. Po chwili Rumunka nie wytrzymała napięcia i oddała podanie wyrzucając bekhend.

W 12. gemie dwie piłki meczowe wypracowała sobie Kerber. Pierwszą zmarnowała wyrzucając forhend, a drugą obroniła Halep genialną kombinacją bekkhendu i drajw woleja. Decydujący szturm Rumunka przypuściła w 16. gemie. Niemka odparła trzeciego meczbola, ale przy czwartym wyrzuciła bekhend po dobrym returnie liderki rankingu.

W trwającym dwie godziny i 20 minut Halep zaserwowała sześć asów. Kerber miała 100 proc. skuteczność przy break pointach (wykorzystała wszystkie siedem), ale sama podanie oddała dziewięć razy). Niemce naliczono 33 kończące uderzenia i 34 niewymuszone błędy. Rumunka miała 50 piłek wygranych bezpośrednio i 50 pomyłek.

Po wygraniu 14 meczów z rzędu (cztery w Pucharze Hopmana, pięć w Sydney, pięć w Australian Open) Kerber została zatrzymana. Niemka w 2016 roku wywalczyła dwa wielkoszlemowe tytuły. Wygrała Australian Open i US Open. Dzięki świetnemu otwarciu sezonu w poniedziałek wróci do Top 10 rankingu.

Halep wyszła na prowadzenie 5-4 w bilansie meczów z Kerber. Po raz drugi zmierzyły się w wielkoszlemowym turnieju. Dwa lata temu w ćwierćfinale Wimbledonu górą była Niemka. Rumunka awansowała do trzeciego wielkoszlemowego finału. Dwa poprzednie osiągnęła w 204 i 2017 roku w Rolandzie Garrosie.

W sobotnim finale Halep zmierzy się z Karoliną Woźniacką. Stawka tego meczu będzie podwójna, tytuł i pozycja liderki rankingu. Bilans ich spotkań to 4-2 dla Dunki. Po raz pierwszy dojdzie do ich konfrontacji w wielkoszlemowej imprezie. Obie do decydującego starcia dotrwały po obronie piłek meczowych. Halep odparła pięć (trzy z Lauren Davis, dwie z Kerber), a Woźniacka dwie (z Janą Fett, gdy w III secie wróciła z 1:5, 15-40).

Australian Open, Melbourne (Australia)
Wielki Szlem, kort twardy, pula nagród 55 mln dolarów australijskich
czwartek, 25 stycznia

półfinał gry pojedynczej kobiet:

Simona Halep (Rumunia, 1) - Andżelika Kerber (Niemcy, 21) 6:3, 4:6, 9:7

Program i wyniki turnieju kobiet

Oglądaj mecze WTA Tour z udziałem Igi Świątek, Magdy Linette i innych topowych zawodniczek w serwisie CANAL+ online. (link sponsorowany)

Kto wygra Australian Open w singlu kobiet?