Australian Open: gorący doping nie pomógł Kolumbijczykom. Oliver Marach i Mate Pavić mistrzami turnieju debla

Oliver Marach i Mate Pavić wygrali rozgrywany na kortach twardych wielkoszlemowy Australian Open 2018 w deblu. W finale austriacko-chorwacki duet w dwóch setach pokonał Kolumbijczyków Juana Sebastiana Cabala i Roberta Faraha.

Marcin Motyka
Oliver Marach i Mate Pavić, mistrzowie Australian Open 2018 w deblu Getty Images / Quinn Rooney / Na zdjęciu: Oliver Marach i Mate Pavić, mistrzowie Australian Open 2018 w deblu
Oliver Marach i Mate Pavić od początku sezonu imponują formą. Chorwat i Austriak przed startem Australian Open wygrali turnieje w Dosze i w Auckland. Przystępując do finału turnieju w Melbourne, notowali serię 13. kolejnych wygranych spotkań. W sobotnim meczu o tytuł zmierzyli się z Juanem Sebastianem Cabalem i Robertem Farahem - pierwszą w historii kolumbijską parą w finale imprezy Wielkiego Szlema.

Mimo że mecz był rozgrywany o późnej porze (rozpoczął się po godz. 23:00 lokalnego czasu), na trybunach panowała świetna atmosfera. W głównej mierze za sprawą grupy kolumbijskich kibiców, która głośnymi okrzykami i śpiewami dopingowała swoich ulubieńców.

Cabal i Farah zaczęli dobrze. Już w przy stanie 2:1 mieli aż cztery szanse na przełamanie, lecz Marach obronił podanie. Chorwat i Austriak przetrwali trudny początek, a w dziewiątym gemie po wspaniałym returnie Maracha przełamali Faraha i wyszli na prowadzenie 5:4, by wygrać pierwszego seta 6:4.

Druga partia miała identyczna przebieg. Na początku (w gemie numer dwa) Marach obronił się przed stratą podania, a kilkanaście minut później, znów przy wyniku 4:4, wraz ze swoim partnerem przełamał Cabala.

Rozstawieni z numerem siódmym Marach i Pavić stanęli przed szansą na zakończenie meczu i jej nie zmarnowali. W ostatnim gemie łatwo wyszli na 40-0, co oznaczało trzy piłki meczowe. Wykorzystali już pierwszą, po znakomitym podaniu 37-latka z Grazu.

Dla Maracha i Pavicia był to pierwszy wielkoszlemowy tytuł zdobyty w drugim finale (w 2017 roku przegrali mecz o tytuł Wimbledonu z parą Łukasz Kubot / Marcelo Melo). Marach został trzecim w erze zawodowego tenisa austriackim mistrzem Wielkiego Szlema w deblu - po Jürgenie Melzerze (triumfatorze Wimbledonu 2010 i US Open 2011) i Julianie Knowle (US Open 2007). Pavić natomiast zapisał się w dziejach chorwackiego tenisa obok Ivana Dodiga, który w sezonie 2015 wygrał Rolanda Garrosa.

Australian Open, Melbourne (Australia)
Wielki Szlem, kort twardy (Plexicushion), pula nagród 55 mln dolarów australijskich
sobota, 27 stycznia

finał gry podwójnej mężczyzn
:

Oliver Marach (Austria, 7) / Mate Pavić (Chorwacja, 7) - Juan Sebastian Cabal (Kolumbia, 11) / Robert Farah (Kolumbia, 11) 6:4, 6:4

Czy w sezonie 2018 Oliver Marach i Mate Pavić zdobędą kolejny wielkoszlemowy tytuł?