Puchar Davisa: znakomity Kamil Majchrzak pokonał Blaza Rolę. Polska remisuje ze Słowenią

Polska remisuje 1:1 ze Słowenią po pierwszym dniu rozgrywanego na korcie twardym w Mariborze meczu I rundy Grupy II strefy Euroafrykańskiej Pucharu Davisa. W drugiej sobotniej grze Kamil Majchrzak w dwóch setach pokonał Blaza Rolę.

Marcin Motyka
Kamil Majchrzak Agencja Gazeta / Piotr Skornicki / Na zdjęciu: Kamil Majchrzak
Przystępując do pojedynku z Blazem Rolą, Kamil Majchrzak znał wynik pierwszej gry, w której Hubert Hurkacz uległ Aljazowi Bedene. Polak był więc pod presją. Zdawał sobie sprawę, że musi wygrać, by sytuacja naszej reprezentacji w starciu ze Słoweńcami nie stała się arcytrudna. I swoje zadanie wykonał.

Bardzo wolna nawierzchnia kortu w Mariborze odpowiadała Majchrzakowi, który mógł prowadzić rozważną grę z linii końcowej. Na efekty nie trzeba było długo czekać. Już w piątym gemie Polak wywalczył piłkę na przełamanie, a po tym, jak rywal wystrzelił forhend w aut, uzyskał breaka. Tej przewagi tenisista z Piotrkowa już nie roztrwonił. Seta zakończył mocnym akcentem - asem serwisowym.

Majchrzak grał konsekwentnie. Był regularny i spokojnie rozgrywał wymiany z głębi. Rola starał się skracać akcje, był bardziej skłonny do atakowania, lecz im dłużej trwał mecz, tym popełniał więcej błędów i coraz mocniej zarysowywała się przewaga naszego reprezentanta.

W czwartym gemie drugiego seta Majchrzak obronił się przed stratą podania, po czym całkowicie zdominował wydarzenia na placu gry. Polak przy stanie 2:2 uzyskał przełamanie, korzystając na serii niewymuszonych błędów przeciwnika, a w siódmym gemie, po przepięknym minięciu z forhendu, wypracował kolejnego breaka.

Tym samym piotrkowianin wyszedł na prowadzenie 6:2, 5:2 i po chwili bez najmniejszych kłopotów zakończył cały mecz.

Dzięki zwycięstwu Majchrzaka po pierwszym dniu pojedynku w Mariborze jest remis 1:1. Losy rywalizacji rozstrzygną się w niedzielę, kiedy to najpierw zostanie rozegrana gra deblowa, a następnie dwie gry singlowe.

Zwycięska drużyna zmierzy się w II rundzie (7-8 kwietnia) z wygranym ze spotkania Turcja - Zimbabwe. Z kolei pokonana ekipa powalczy w tych dniach o pozostanie w Grupie II Strefy Euroafrykańskiej Pucharu Davisa z przegranym z tego meczu.

Słowenia - Polska 1:1, Hala Sportowa "Lukna", Maribor (Słowenia)
I runda Grupy II Strefy Euroafrykańskiej, kort twardy w hali
sobota-niedziela, 3-4 lutego
Gra 1.: Aljaz Bedene - Hubert Hurkacz 6:4, 7:5
Gra 2.: Blaz Rola - Kamil Majchrzak 4:6, 2:6
Gra 3.: Aljaz Bedene / Blaz Rola - Mateusz Kowalczyk / Marcin Matkowski *niedziela, od godz. 12:00
Gra 4.: Aljaz Bedene - Kamil Majchrzak *niedziela
Gra 5.: Blaz Rola - Hubert Hurkacz *niedziela