Puchar Federacji: doskonały debiut Marty Kostiuk. Rumunia prowadzi z Kanadą

15-letnia Marta Kostiuk pokonała Darię Gawriłową w debiucie w Pucharze Federacji. Rumunia jest blisko zwycięstwa nad Kanadą w meczu Grupy Światowej II.

Marta Kostiuk Getty Images / Cameron Spencer / Na zdjęciu: Marta Kostiuk
Na początku stycznia 15-letnia Marta Kostiuk była notowana na 523. miejscu w rankingu WTA. Świetny występ w Australian Open (III runda) i tytuł w Burnie (ITF) dały jej awans na 185. pozycję. W sobotę Ukrainka zanotowała doskonały debiut w Pucharze Federacji. W Canberze na korcie trawiastym pokonała 7:6(3), 6:3 Darię Gawriłową. W ciągu 88 minut Kostiuk posłała 20 kończących uderzeń przy 26 niewymuszonych błędach. Gawriłowa miała 10 piłek wygranych bezpośrednio i 29 pomyłek. Po pierwszym dniu w Australii jest remis 1-1, bo na otwarcie meczu Ashleigh Barty pokonała 4:6, 6:1, 6:4 Ludmiłę Kiczenok.

Remisy są również w Bratysławie i Chieti. Słowaczki mierzą się z Rosjankami. Na początek Viktoria Kuzmova nie wykorzystała prowadzenia 3:1 w I secie i przegrała 4:6, 2:6 z Natalią Wichliancewą. Następnie Magdalena Rybarikova wróciła z 5:7, 0:2 oraz z 1:3, 15-40 w III partii i pokonała 5:7, 6:3, 6:4 Annę Kalinską. We Włoszech odbyły się dwa jednostronne pojedynki. Carla Suarez oddała pięć gemów Jasmine Paolini, a Sara Errani rozbiła 6:1, 6:1 Larę Arruabarrenę.

Rumunia potrzebuje już tylko punktu do zwycięstwa nad Kanadą. Sorana Cirstea zdobyła 22 z 26 punktów przy swoim pierwszym podaniu pokonała 6:2, 6:2 Carol Zhao. Irina-Camelia Begu wykorzystała pięć z 13 break pointów i wygrała 6:3, 6:7(4), 6:2 z Bianką Andreescu.

Słowacja - Rosja 1:1, AEGON Arena, Bratysława (Słowacja)
I runda Grupy Światowej II, kort twardy w hali
sobota-niedziela, 10-11 lutego

Gra 1.: Viktoria Kuzmova - Natalia Wichliancewa 4:6, 2:6
Gra 2.: Magdalena Rybarikova - Anna Kalinska 5:7, 6:3, 6:4
Gra 3.: Magdalena Rybarikova - Natalia Wichliancewa *niedziela, od godz. 15:00
Gra 4.: Viktoria Kuzmova - Anna Kalinska *niedziela
Gra 5.: Jana Cepelova / Anna Karolina Schmiedlova - Weronika Kudermetowa / Anastazja Potapowa *niedziela

Australia - Ukraina 1:1, Canberra Tennis Centre, Canberra (Australia)
I runda Grupy Światowej II, kort trawiasty

Gra 1.: Ashleigh Barty - Ludmiła Kiczenok 4:6, 6:1,6:4
Gra 2.: Daria Gawriłowa - Marta Kostiuk 6:7(3), 3:6
Gra 3.: Ashleigh Barty - Marta Kostiuk *niedziela, od godz. 1:00
Gra 4.: Daria Gawriłowa - Ludmiła Kiczenok *niedziela
Gra 5.: Ashleigh Barty / Casely Dellacqua - Nadia Kiczenok / Dasza Łopatecka *niedziela

Rumunia - Kanada 2:0, Sala Polivalenta, Kluż-Napoka (Rumunia)

Gra 1.: Sorana Cirstea - Carol Zhao 6:2, 6:2
Gra 2.: Irina-Camelia Begu - Bianca Andreescu 6:3, 6:7(4), 6:2
Gra 3.: Irina-Camelia Begu - Carol Zhao *niedziela, od godz. 11:00
Gra 4.: Sorana Cirstea - Bianca Andreescu *niedziela
Gra 5.: Ana Bogdan / Raluca Olaru - Gabriela Dabrowski / Katherine Sebov *niedziela

Włochy - Hiszpania 1:1, Pala Tricalle "Sandro Leombroni", Chieti (Włochy)
I runda Grupy Światowej II, kort ziemny w hali

Gra 1.: Jasmine Paolini - Carla Suarez 2:6, 3:6
Gra 2.: Sara Errani - Lara Arruabarrena 6:1, 6:1
Gra 3.: Sara Errani - Carla Suarez *niedziela, od godz. 14:00
Gra 4.: Jasmine Paolini - Lara Arruabarrena *niedziela
Gra 5.: Deborah Chiesa / Elisabetta Cocciaretto - Georgina Garcia-Perez / Maria Jose Martinez Sanchez *niedziela

Oglądaj mecze WTA Tour z udziałem Igi Świątek, Magdy Linette i innych topowych zawodniczek w serwisie CANAL+ online. (link sponsorowany)
Kto zagra w barażu o Grupę Światową Pucharu Federacji?