ATP Rio de Janeiro: Gael Monfils i Pablo Cuevas obronili meczbole. Dominic Thiem rozpoczął walkę o obronę tytułu

Broniący tytułu Dominic Thiem w dwóch setach pokonał Dusana Lajovicia w I rundzie rozgrywanego na kortach ziemnych turnieju ATP World Tour 500 w Rio de Janeiro. Gael Monfils i Pablo Cuevas we wtorek obronili piłki meczowe.

Marcin Motyka
Gael Monfils Getty Images / Scott Barbour / Na zdjęciu: Gael Monfils
Dominic Thiem kontynuuje tournee po Ameryce Południowej. Austriak, ubiegłotygodniowy triumfator imprezy w Buenos Aires, we wtorek zainaugurował występy w Rio de Janeiro, gdzie przed rokiem zdobył największy tytuł w karierze. W meczu I rundy rozstawiony z numerem drugim Thiem odprawił z kwitkiem Dusana Lajovicia. Zwyciężył bez straty seta, podwyższając na 4-0 bilans bezpośrednich konfrontacji z Serbem.

Thiem w ciągu 77 minut gry zaserwował dwa asy, jeden raz został przełamany, wykorzystał cztery z 11 break pointów, posłał 12 zagrań kończących i popełnił 22 niewymuszone błędy. Kolejnym rywalem obrońcy tytułu będzie Pablo Andujar, który po zwycięstwie nad Geraldem Melzerem nie potrafił powstrzymać łez. Dla Hiszpana to bowiem pierwsza wygrana w głównym cyklu od stycznia 2016 roku.

Duże kłopoty miał natomiast Gael Monfils. Francuz w początkowej fazie pojedynku z Horacio Zeballosem doznał urazu stawu skokowego i przez pewien czas miał problemy z właściwym poruszaniem się po korcie. Z kolei w trzecim secie przegrywał już 2:5 i musiał bronić meczbola. Wykazał się jednak fantastycznym finiszem i wygrał 7:5, 3:6, 7:5. W II rundzie Monfils (we wtorek dziesięć asów, trzy breaki i 29 uderzeń wygrywających) zagra z najwyżej rozstawionym Marinem Ciliciem.

Piłek meczowych, i to aż trzech, bronił również Pablo Cuevas. Urugwajczyk pokonał ostatniego reprezentanta gospodarzy, Thiago Monteiro, 6:7(5), 7:6(10), 6:3, choć w tie breaku drugiego seta Brazylijczyk miał trzy szanse na zakończenie spotkania. Cuevas, mistrz Rio Open z 2016 roku, który we wtorek zapisał na swoim koncie 11 asów, 35 zagrań wygrywających, 42 pomyłki własne i pięć przełamań, w 1/8 finału powalczy z Gastao Eliasem, "szczęśliwym przegranym" z eliminacji.

Federico Delbonis okazał się lepszy od Jiriego Vesely'ego (6:2, 3:2 i krecz Czecha z powodu zawrotów głowy) i wygrał 100. w karierze mecz na poziomie ATP World Tour. - To dużo dla mnie znaczy. Wygranie 100 meczów to wielkie osiągnięcie i cieszę się, że tego dokonałem - przyznał Argentyńczyk, który o ćwierćfinał zagra z rodakiem, Diego Schwartzmanem. Co ciekawe, 25-latek z Buenos Aires we wtorek także nie rozegrał pełnego meczu. Jego rywal, Casper Ruud, poddał pojedynek już po pięciu gemach przez kontuzję prawej kostki.

Pablo Carreno ograł 6:4, 6:1 kwalifikanta Marco Cecchinato, przerywając serię trzech kolejnych porażek. Kolejnym przeciwnikiem Hiszpana, turniejowej "trójki", będzie Aljaz Bedene, który oddał również pięć gemów Andreasowi Haiderowi-Maurerowi. Z kolei Nicolas Kicker wygrał 6:3, 6:3 z Victorem Estrellą i w 1/8 finału stanie naprzeciw Fernando Verdasco.