WTA Indian Wells: Kerber górą w dwudniowym meczu z Makarową. Ostapenko za burtą

Niemka Andżelika Kerber pokonała Rosjankę Jekaterinę Makarową w II rundzie turnieju BNP Paribas Open w Indian Wells. Z imprezą pożegnała się Łotyszka Jelena Ostapenko.

Andżelika Kerber Getty Images / Quinn Rooney / Na zdjęciu: Andżelika Kerber
Mecz Andżeliki Kerber (WTA 10) z Jekateriną Makarową (WTA 37) w sobotę został przerwany na początku II seta z powodu deszczu. Dwudniowa konfrontacja padła łupem Niemki, która zwyciężyła 3:6, 6:4, 6:2. W I partii była liderka rankingu z 0:3 wyrównała na 3:3, ale przegrała trzy kolejne gemy. W II secie Rosjanka z 0:2, 15-40 wyszła na 4:3, ale tym razem okazała się mniej skuteczna w końcówce. W decydującej odsłonie Makarowa z 0:2 wyrównała na 2:2, ale cztery kolejne gemy padły łupem Kerber.

W trwającym dwie godziny i 11 minut spotkaniu Makarowa popełniła osiem podwójnych błędów i zdobyła tylko dziewięć z 32 punktów przy swoim drugim podaniu. W meczu było 15 przełamań, z czego osiem dla Kerber. Niemka podwyższyła na 9-7 bilans meczów z Rosjanką.

W BNP Paribas Open Kerber dwa razy doszła do półfinału (2012, 2013). W 2014, 2015, 2016 i 2017 roku Niemka wygrała w Kalifornii łącznie dwa mecze. Kolejną rywalką triumfatorki Australian Open i US Open 2016 będzie broniąca w Indian Wells tytułu Jelena Wiesnina. Będzie to ich drugie starcie w tym turnieju. W ubiegłym roku w IV rundzie Rosjanka zwyciężyła 6:3, 6:3. Bilans ich wszystkich meczów to 3-2 dla Kerber.

W III rundzie odpadła Jelena Ostapenko (WTA 6), która przegrała 3:6, 3:6 z Petrą Martić (WTA 51). W ciągu 79 minut Chorwatka zaserwowała pięć asów, zdobyła 27 z 38 punktów przy swoim pierwszym podaniu i wykorzystała pięć z 13 break pointów. Łotyszka popełniła sześć podwójnych błędów i zgarnęła tylko dziewięć z 26 piłek przy własnym drugim serwisie.

Ostapenko, która w ubiegłym roku triumfowała w Rolandzie Garrosie, początku sezonu 2018 nie może zaliczyć do udanych. Jedyny ćwierćfinał osiągnęła w Petersburgu, ale wygrała tam jeden mecz, bo miała wolny los. Dwa zwycięstwa z rzędu odniosła tylko w Australian Open (III runda). W Shenzhen, Sydney, Dosze i Dubaju odpadła po pierwszym spotkaniu.

Problemy zdrowotne sprawiły, że Martić w kwietniu ubiegłego roku była notowana na 662. miejscu w rankingu. Chorwatka szybko wróciła do Top 100, w czym pomogły jej udane występy w Rolandzie Garrosie i Wimbledonie (w obu IV runda). Dla tenisistki ze Splitu to piąty występ w głównej drabince BNP Paribas Open. Po raz pierwszy awansowała do IV rundy. O ćwierćfinał zmierzy się z Marketą Vondrousovą.