WTA Miami: sen Danielle Collins trwa. Kwalifikantka lepsza od Venus Williams!

Danielle Collins pokonała Venus Williams i awansowała do półfinału turnieju WTA Premier Mandatory rozgrywanego na kortach twardych w Miami.

Danielle Collins Getty Images / Matthew Stockman / Na zdjęciu: Danielle Collins
W drodze do ćwierćfinału Miami Open kwalifikantka Danielle Collins (WTA 93) rozegrała trzy trzysetowe mecze: z Amerykanką Coco Vandeweghe, Chorwatką Donną Vekić i Portorykanką Moniką Puig. Venus Williams (WTA 8) miała trudną przeprawę w III rundzie. Obroniła trzy piłki meczowe i po blisko trzygodzinnej batalii zwyciężyła Holenderkę Kiki Bertens. Następnie była liderka rankingu w trzech setach wygrała z Brytyjką Johanną Kontą, triumfatorką imprezy sprzed roku. W walce o półfinał rewelacyjna Collins pokonała Williams 6:2, 6:3.

W I secie 24-letnia kwalifikantka objęła prowadzenie 3:0 i nie oddała przewagi do końca. W piątym gemie odparła dwa break pointy, a w ósmym uzyskała drugie przełamanie. W II partii Williams z 0:2 wyrównała na 2:2. Collins wykorzystała okazję na 4:2 i nie pozwoliła utytułowanej rywalce na odrodzenie.

W trwającym 87 minut meczu Williams popełniła pięć podwójnych błędów i nie miała ani jednego asa. Collins obroniła cztery z pięciu break pointów i jako pierwsza w historii kwalifikantka awansowała do półfinału Miami Open.

Collins pokazała się w Indian Wells, gdzie wystąpiła dzięki dzikiej karcie i doszła do IV rundy, pokonując po drodze Madison Keys. Teraz jest w półfinale w Miami. Jeśli awansuje do finału zapewni sobie debiut w Top 50 rankingu.

Williams w Miami wywalczyła trzy tytuły (1998, 1999, 2001). Collins po raz pierwszy pokonała tenisistkę z czołowej "10" rankingu i osiągnęła pierwszy półfinał w głównym cyklu. Jest ona dwukrotną mistrzynią ligi akademickiej NCAA jako reprezentantka Uniwersytetu Virginia.

W półfinale Miami Open Collins zmierzy się z Łotyszką Jeleną Ostapenko, którą pokonała w 2011 roku w juniorskim turnieju Eddie Herr International.

Miami Open, Miami (USA)
WTA Premier Mandatory, kort twardy (Laykold), pula nagród 8,648 mln dolarów
środa, 28 marca

ćwierćfinał gry pojedynczej:

Danielle Collins (USA, Q) - Venus Williams (USA, 8) 6:2, 6:3

Program i wyniki turnieju kobiet

Oglądaj mecze WTA Tour z udziałem Igi Świątek, Magdy Linette i innych topowych zawodniczek w serwisie CANAL+ online (link sponsorowany)

Kto awansuje do finału turnieju WTA w Miami?