ATP Monte Carlo: Dominic Thiem uciekł przed porażką. Lucas Pouille pokonany przez Mischę Zvereva

Zdjęcie okładkowe artykułu: Getty Images / Michael Dodge / Na zdjęciu: Dominic Thiem
Getty Images / Michael Dodge / Na zdjęciu: Dominic Thiem

Austriak Dominic Thiem obronił piłkę meczową i pokonał Rosjanina Andrieja Rublowa w II rundzie turnieju ATP World Tour Masters 1000 na kortach ziemnych w Monte Carlo.

Dominic Thiem (ATP 7) był w ogromnych opałach w II rundzie imprezy w Monte Carlo. Austriak w trzecim secie prowadził 4:1 i wszystko wskazywało na to, że opanował sytuację. Jednak Andriej Rublow (ATP 33) zdobył cztery gemy z rzędu i miał piłkę meczową. Rosjanin nie zdołał jej wykorzystać, a gdy serwował przy 5:6 zupełnie się pogubił. Spotkanie dobiegło końca, gdy tenisista z Moskwy popełnił podwójny błąd serwisowy. Thiem zwyciężył 5:7, 7:5, 7:5 po dwóch godzinach i 40 minutach.

Austriak obronił siedem z 10 break pointów, a sam wykorzystał cztery z 13 szans na przełamanie. Było to drugie spotkanie obu tenisistów. W ubiegłym roku w Wiedniu Thiem wygrał w dwóch setach. O ćwierćfinał w Monte Carlo zmierzy się z Novakiem Djokoviciem lub Borną Corić.

Punktów za ubiegłoroczny półfinał nie obroni Lucas Pouille (ATP 11). Francuz roztrwonił prowadzenie 4:2 w trzecim secie i przegrał 6:2, 1:6, 6:7(3) z Mischą Zverevem (ATP 55) po dwóch godzinach i czterech minutach. Niemiec posłał 21 kończących uderzeń przy 30 niewymuszonych błędach. Pouille miał 33 piłki wygrane bezpośrednio i 49 pomyłek.

W starciu Francuzów w II rundzie grający dzięki dzikiej karcie Gilles Simon (ATP 69) pokonał 6:3, 4:6, 6:2 Adrian Mannarino (ATP 26). Tenisista z Nicei mógł wygrać w dwóch setach, bo prowadził 6:3, 4:1. W decydującej partii od 2:0 stracił dwa gemy, ale cztery kolejne padły jego łupem. W trwającym dwie godziny i 22 minuty meczu miało miejsce 12 przełamań, z czego siedem dla Simona. Kolejnym jego przeciwnikiem będzie Rosjanin Karen Chaczanow.

Fabio Fognini (ATP 20) wrócił z 2:5 w drugim secie i pokonał 6:4, 7:5 Ilję Iwaszkę (ATP 122). W ciągu 86 minut Włoch zamienił na przełamanie pięć z sześciu okazji. W II rundzie zagra z Janem-Lennardem Struffem (ATP 61), który oddał pięć gemów Japończykowi Yuichi Sugicie (ATP 43). W trwającym 67 minut spotkaniu Niemiec zaserwował pięć asów i zdobył 22 z 26 punktów przy swoim pierwszym podaniu.

Feliciano Lopez (ATP 30) zwyciężył 5:7, 7:6(5), 6:4 Benoita Paire (ATP 48). W pierwszym secie Hiszpan nie wykorzystał prowadzenia 3:0, a w drugim prowadził 5:2, ale potrzebny był tie break do jego rozstrzygnięcia. W decydującej odsłonie od 4:2 stracił dwa gemy, ale dwa kolejne, oba po grze na przewagi, padły jego łupem. W trwającym dwie godziny i 19 minut meczu Lopez zdobył o sześć punktów mniej (108-114), ale to on awansował do II rundy.

Fernando Verdasco (ATP 37) pokonał 5:7, 7:6(4), 6:1 Pablo Cuevas (ATP 41) po dramatycznym boju. W pierwszym secie Hiszpan nie wykorzystał prowadzenia 3:0, a w drugim wrócił z 3:5 po obronie trzech piłek meczowych. W decydującej odsłonie Urugwajczyk nie nawiązał walki. Spotkanie trwało dwie godziny i 50 minut.

Marco Cecchinato (ATP 100) wygrał 6:3, 6:2 z Damirem Dzumhurem (ATP 31). Włoch wykorzystał sześć z ośmiu break pointów i zdobył 68 ze 114 rozegranych punktów. W II rundzie zmierzy się z Kanadyjczykiem Milosem Raoniciem.

Rolex Monte-Carlo Masters, Monte Carlo (Monako) ATP World Tour Masters 1000, kort ziemny, pula nagród 4,872 mln euro wtorek, 17 kwietnia

II runda gry pojedynczej:

Dominic Thiem (Austria, 5) - Andriej Rublow (Rosja) 5:7, 7:5, 7:5 Mischa Zverev (Niemcy) - Lucas Pouille (Francja, 7) 2:6, 6:1, 7:6(3)

I runda gry pojedynczej:

Fabio Fognini (Włochy, 13) - Ilja Iwaszka (Białoruś, Q) 6:4, 7:5 Gilles Simon (Francja, WC) - Adrian Mannarino (Francja, 15) 6:3, 4:6, 6:2 Feliciano Lopez (Hiszpania) - Benoit Paire (Francja) 5:7, 7:6(5), 6:4 Jan-Lennard Struff (Niemcy) - Yuichi Sugita (Japonia) 6:3, 6:2 Fernando Verdasco (Hiszpania) - Pablo Cuevas (Urugwaj) 5:7, 7:6(4), 6:1 Marco Cecchinato (Włochy, Q) - Damir Dzumhur (Bośnia i Hercegowina) 6:3, 6:2

Czy Dominic Thiem awansuje do ćwierćfinału turnieju ATP w Monte Carlo?