ATP Stambuł: uczeń Robina Soederlinga wygrał trzysetową batalię. Hubert Hurkacz nie przeszedł eliminacji

Trenowany przez Robina Söderlinga szwedzki talent Elias Ymer okazał się nieznacznie lepszy od Huberta Hurkacza w finale eliminacji do turnieju ATP World Tour 250 na kortach ziemnych w Stambule.

Rafał Smoliński
Elias Ymer Getty Images / Scott Barbour / Na zdjęciu: Elias Ymer
Hubert Hurkacz (ATP 182) poznał Eliasa Ymera (ATP 132) podczas zeszłorocznego challengera w Tampere. Na fińskiej mączce Szwed wygrał w meczu I rundy 7:5, 7:5. W niedzielę obaj spotkali się w decydującej fazie kwalifikacji do zawodów ATP World Tour 250 w Stambule i tym razem ich pojedynek trwał aż dwie godziny i 45 minut.

W pierwszym secie przełamań nie było, a w tie breaku lepszy był nasz reprezentant. On też rozpoczął drugą partię od odebrania serwisu rywalowi, ale 22-latek ze Sztokholmu natychmiast odrobił stratę, po czym wysunął się na 3:1. Wrocławianin doprowadził jeszcze do remisu, jednak w 10. gemie przegrał podanie i w efekcie całą drugą odsłonę.

Kwestia zwycięstwa i awansu do głównej drabinki turnieju TEB BNP Paribas Istanbul Open rozstrzygnęła się w trzeciej partii. Ymer nie wykorzystał dwóch break pointów w czwartym gemie, po czym sam musiał ratować się przed stratą podania. Ostatecznie to tenisista ze Skandynawii zadał decydujący cios, gdy przełamał serwis Hurkacza w 12. gemie i wygrał cały mecz 6:7(4), 6:4, 7:5. W nagrodę zmierzy się w I rundzie głównych zawodów z innym kwalifikantem, Argentyńczykiem Marco Trungellitim (ATP 188).

Nasz reprezentant chciał po raz drugi z rzędu dostać się do imprezy głównego cyklu. Wcześniej dokonał tej sztuki w Budapeszcie, gdzie w I rundzie uległ Włochowi Lorenzo Sonego. Za występ w Stambule Hurkacz otrzyma sześć punktów do rankingu ATP. Teoretycznie może jeszcze wejść do głównej drabinki, ale musi liczyć na wycofanie się jednego z uczestników.

TEB BNP Paribas Istanbul Open, Stambuł (Turcja)