ATP Madryt: Denis Shapovalov wygrał derby Kanady. Kyle Edmund poszedł za ciosem

Denis Shapovalov w dwóch setach pokonał Milosa Raonicia w III rundzie rozgrywanego na kortach ziemnych turnieju ATP World Tour Masters 1000 w Madrycie. W ćwierćfinale Kanadyjczyk zagra z Kyle'em Edmundem, który w czwartek wygrał z Davidem Goffinem.

Marcin Motyka
Denis Shapovalov (z lewej) i Milos Raonić (z prawej) Getty Images / Clive Brunskill / Na zdjęciu: Denis Shapovalov (z lewej) i Milos Raonić (z prawej)
To był wielki mecz dla całego kanadyjskiego tenisa. W czwartkowe wczesne popołudnie w III rundzie turnieju ATP Masters 1000 w Madrycie doszło do pojedynku dwóch najlepszych tenisistów tego kraju. 27-letni Milos Raonić, aktualnie 24. gracz globu, finalista Wimbledonu 2016, zmierzył się z utalentowanym 19-latkiem, Denisem Shapovalovem, notowanym na 43. lokacie w rankingu singlistów. Z tej konfrontacji górą wyszedł ten niżej klasyfikowany.

Obaj od początku starali się grać agresywnie i ofensywnie. Ale to Shapovalov posiadał nieznaczną inicjatywę. Nastolatek prezentował bardziej urozmaicony tenis, lepiej spisywał się w wymianach z głębi kortu i skutecznie atakował przy siatce. Raonić swoje nadzieje pokładał w forhendzie i w serwisie.

Oba sety zakończyły się wynikiem 6:4 dla Shapovalova i miały niemal identyczny przebieg. Młodszy z reprezentantów Kanady przełamania zdobywał w gemach numer siedem, po czym utrzymywał przewagę do końca partii. Problemy miał jedynie w ostatnim gemie, w którym przegrywał już 0-30, ale skutecznie wybronił się z sytuacji zagrożenia.

Pojedynek trwał godzinę i 22 minuty. W tym czasie Shapovalov zaserwował pięć asów, ani razu nie został przełamany, wykorzystał dwa z sześciu break pointów, posłał 28 zagrań kończących, popełnił 17 niewymuszonych błędów i łącznie zdobył 63 punkty, o dziewięć więcej od rywala. Raoniciowi natomiast zapisano dziewięć asów oraz po 14 uderzeń wygrywających i pomyłek własnych.

Dla Kanadyjczyka to drugi w karierze awans do ćwierćfinału turnieju rangi ATP Masters 1000. Poprzednią 1/4 finału złotej serii zanotował przed rokiem w Montrealu. O półfinał powalczy z Kyle'em Edmundem. Brytyjczyk poszedł za ciosem po wyeliminowaniu Novaka Djokovicia i w czwartek sprawił kolejną niespodziankę, wygrywając 6:3, 6:3 z Davidem Goffinem. Ogrywając aktualnie dziesiątego w rankingu ATP Belga, 23-letni Edmund wywalczył drugie w karierze zwycięstwo nad rywalem z Top 10. W styczniu, w Australian Open, pokonał Grigora Dimitrowa, wówczas światową "trójkę".

W ćwierćfinale Mutua Madrid Open 2018 zameldował się już także Kevin Anderson. Rozstawiony z numerem szóstym Afrykaner wygrał 6:3, 7:6(7) z Philippem Kohlschreiberem, w drugiej partii broniąc dwóch piłek setowych. Dla Andersona, który podwyższył na 3-0 bilans pojedynków z Niemcem, to pierwszy ćwierćfinał imprezy Masters 1000 rozgrywanej na korcie ziemnym.