WTA Birmingham: Petra Kvitova obroniła tytuł. Piąty triumf Czeszki w sezonie

Czeszka Petra Kvitova pokonała w trzech setach Słowaczkę Magdalenę Rybarikovą i po raz drugi wygrała turniej WTA Premier na kortach trawiastych w Birmingham.

Petra Kvitova, mistrzyni Nature Valley Classic 2018 Getty Images / Jordan Mansfield / Na zdjęciu: Petra Kvitova, mistrzyni Nature Valley Classic 2018
W drodze do finału w Birmingham Petra Kvitova (WTA  8) nie straciła seta. W niedzielę pokonała 4:6, 6:1, 6:2 Magdalenę Rybarikovą (WTA 19) i obroniła tytuł. Dla Czeszki to piąty wygrany turniej w 2018 roku. Wcześniej triumfowała w Petersburgu, Dosze, Pradze i Madrycie.

W pierwszym secie Kvitova z 1:3 wyrównała na 3:3, ale przegrała trzy z czterech kolejnych gemów. W dwóch kolejnych partiach Czeszka uzyskała pięć przełamań, a sama straciła podanie tylko raz.

W trwającym dwie godziny i pięć minut meczu Kvitova wykorzystała sześć z 14 break pointów. Czeszka zdobyła 32 z 46 punktów przy drugim podaniu rywalki. Dwukrotna mistrzyni Wimbledonu posłała 34 kończące uderzenia, a Rybarikova miała ich 18.

Czeszka podwyższyła na 6-1 bilans meczów ze Słowaczką. Dopiero po raz drugi spotkały się w głównym cyklu. W 2014 roku w New Haven również zmierzyły się w finale. Kvitova wygrała 6:4, 6:2.

Kvitova jest liderką sezonu jeśli chodzi o liczbę wygranych meczów (bilans 37-7). Zdobyła też najwięcej tytułów w tym roku. W całej karierze w swoim dorobku ma już 25 trofeów. Bilans finałów Czeszki to teraz 25-7, a Słowaczki 4-4. Rybarikova w Birmingham triumfowała w 2009 roku, gdy był to turniej rangi International, najniższej w głównym cyklu.

W deblu tytuł wywalczyły Timea Babos i Kristina Mladenović, które pokonały 4:6, 6:3, 10-8 Belgijkę Elise Mertens i Holenderkę Demi Schuurs. Dla Węgierki i Francuzki to drugi wspólny tytuł w tym roku (Australian Open), a w sumie piąty. W 2015 roku triumfowały w Dubaju, Marrakeszu i Rzymie.

Nature Valley Classic, Birmingham (Wielka Brytania)
WTA Premier, kort trawiasty, pula nagród 936 128 dolarów
niedziela, 24 czerwca

finał gry pojedynczej:

Petra Kvitova (Czechy, 4) - Magdalena Rybarikova (Słowacja) 4:6, 6:1, 6:2

finał gry podwójnej:

Timea Babos (Węgry, 1) / Kristina Mladenović (Francja, 1) - Elise Mertens (Belgia) / Demi Schuurs (Holandia) 4:6, 6:3, 10-8

Czy Petra Kvitova zostanie liderką rankingu?