Wimbledon: bez brata też można wygrywać wielkoszlemowe trofea. Mike Bryan zdobył tytuł w deblu w parze z Jackiem Sockiem

Mike Bryan i Jack Sock wygrali zmagania w grze podwójnej mężczyzn w rozgrywanym na kortach trawiastych wielkoszlemowym Wimbledonie 2018. W finale Amerykanie w pięciu setach pokonali Ravena Klaasena z RPA i Nowozelandczyka Michaela Venusa.

Marcin Motyka
Mike Bryan i Jack Sock, mistrzowie Wimbledonu 2018 w grze podwójnej mężczyzn Getty Images / Michael Steele / Na zdjęciu: Mike Bryan i Jack Sock, mistrzowie Wimbledonu 2018 w grze podwójnej mężczyzn
Choć Mike Bryan po raz 20. stanął na starcie deblowego Wimbledonu, mógł poczuć się nieswojo. W tegorocznej edycji The Championships Amerykaninowi nie towarzyszył jego brat, Bob, lecz kolega z reprezentacji Jack Sock. Mimo nowego partnera, 40-latek z Kalifornii na londyńskich kortach prezentował się znakomicie i dotarł do finału. W meczu o tytuł wraz z Sockiem stanęli naprzeciw Ravena Klaasena z RPA i Nowozelandczyka Michaela Venusa.

Sobotni mecz nie miał faworytów i, zgodnie z oczekiwaniami, był niezwykle wyrównany oraz emocjonujący. Pierwszego seta Bryan i Sock wygrali 6:3. W drugim o wszystkim rozstrzygnął tie break, w którym Klaasen i Venus obronili setbola i zwyciężyli 9-7. W trzeciej partii, jak w pierwszej, Amerykanie okazali się lepsi 6:3. W czwartej natomiast Afrykańczyk i Nowozelandczyk triumfowali 7:5, a o losach tej odsłony zadecydował podwójny błąd serwisowy popełniony przez Bryana przy piłce setowej dla rywali.

Piąty set był rozgrywany przy zasuniętym dachu. W początkowej fazie obie pary nie wykorzystywały szans na przełamania. Aż nadszedł 11. gem. Wówczas Amerykanie uzyskali break pointa przy serwisie Klaasena i wykorzystali swoją okazję za sprawą Socka, który świetnie zaatakował z forhendu. Po chwili pojedynek dobiegł końca. Przy podaniu 25-letniego Socka duet z USA wywalczył meczbola, przy którym wygrał wspaniałą wymianę przy siatce.

Dla Bryana to czwarty deblowy tytuł w Wimbledonie, a 17. w Wielkim Szlemie. Wyrównał tym samym należący do Johna Newcombe'a rekord w liczbie triumfów w turniejach wielkoszlemowych w grze podwójnej w erze zawodowego tenisa. Sock z kolei cieszył się z drugiego wielkoszlemowego sukcesu w deblu i drugiego w The Championships. Poprzednio dokonał tego w 2014, kiedy to wspólnie z Vaskiem Pospisilem w pojedynku o tytuł pokonał wówczas... Boba i Mike'a Bryanów.

Liczący sobie 40 lat i 76 dni Bryan został najstarszym w Erze Otwartej deblowym mistrzem Wimbledonu. Dla Amerykanina to łącznie 119. tytuł w głównym cyklu, ale dopiero trzeci nie w parze z bratem (w 2002 roku wygrał turniej w Nottingham w duecie z Markiem Knowlesem, aktualnym trenerem Socka, oraz imprezę w Long Island razem z Maheshem Bhupathim).

The Championships, Wimbledon (Wielka Brytania)
Wielki Szlem, kort trawiasty, pula nagród 34 mln funtów
sobota, 14 lipca

finał gry podwójnej:

Mike Bryan (USA, 7) / Jack Sock (USA, 7) - Raven Klaasen (RPA, 13) / Michael Venus (Nowa Zelandia, 13) 6:3, 6:7(7), 6:3, 5:7, 7:5

Czy Mike Bryan pobije rekord Johna Newcombe'a?