ATP Toronto: Novak Djoković ograł "szczęśliwego przegranego". Debiut jak ze snów Felixa Augera-Aliassime'a

Novak Djoković w dwóch setach pokonał Mirzę Basicia, "szczęśliwego przegranego" z eliminacji, w I rundzie rozgrywanego na kortach twardych turnieju ATP World Tour Masters 1000 w Montrealu. Wyśniony debiut zanotował 17-letni Felix Auger-Aliassime.

Marcin Motyka
Novak Djoković Getty Images / Vaughn Ridley / Na zdjęciu: Novak Djoković
Mecz Novaka Djokovicia z Hyeonem Chungiem miał być hitem I rundy turnieju ATP Masters 1000 w Toronto i zarazem rewanżem za 1/8 finału tegorocznego Australian Open, kiedy to Serb sensacyjnie przegrał z Koreańczykiem. Lecz do tego starcia nie doszło. Kilkadziesiąt minut przed początkiem tenisista z Suwon wycofał się z powodu kontuzji pleców. Jego miejsce zajął Mirza Basić.

Tenisistę, który wchodzi do drabinki za kontuzjowanego rywala, określa się mianem "szczęśliwego przegranego". W przypadku Basicia miało to różnoraki wydźwięk. Z jednej strony Bośniak wystąpił w Rogers Cup i otrzymał możliwość gry z jednym z najlepszych tenisistów w historii, i to na korcie centralnym. Z drugiej - trafił na przeciwnika wydającego się poza jego zasięgiem.

Basić był jednak w stanie podjąć wyrównaną walkę. Głównie za sprawą Djokovicia, który we wtorek rozgrywał bardzo przeciętny pojedynek. Pomimo słabszego dnia, zdołał wygrać bez straty seta - 6:3, 7:6(3). Serb, dla którego był to pierwszy singlowy mecz od 15 lipca, gdy w finale Wimbledonu ograł Kevina Andersona, w ciągu 90 minut gry zaserwował dziewięć asów, dwukrotnie został przełamany, wykorzystał trzy z pięciu break pointów, posłał 25 zagrań kończących i popełnił 27 niewymuszonych błędów. Kolejnym rywalem czterokrotnego mistrza Rogers Cup będzie Peter Polansky.

Felix Auger-Aliassime zanotował wyśniony debiut w Rogers Cup. Kanadyjczyk, 133. tenisista świata, pokonał 6:4, 6:3 notowanego na 18. lokacie Lucasa Pouille'a i odniósł pierwsze w karierze zwycięstwo nad rywalem z czołowej "70" klasyfikacji singlistów. W środę, w dniu swoich 18. urodzin, Auger-Aliassime (pięć asów, trzy przełamania i 25 uderzeń wygrywających) zmierzy się z Daniłem Miedwiediewem, kwalifikantem.

Dalej gra także inny młody tenisista, Stefanos Tsitsipas. 19-letni Grek okazał się lepszy od Damira Dzumhura. - Bardzo dobrze serwowałem i to dało mi wiele łatwo zdobytych punktów - powiedział zawodnik z Aten, który we wtorek posłał 11 asów, ani razu nie został przełamany i przy własnym podaniu zdobył 83 proc. rozegranych punktów. W 1/16 finału Tsitsipas powalczy z Dominikiem Thiemem, turniejową "siódemką".

Fabio Fognini wygrał szósty mecz z rzędu. Włoch, zeszłotygodniowy mistrz imprezy w Los Cabos, pokonał 6:4, 6:4 Steve'a Johnsona. Z kolei Marco Cecchinato, druga rakieta Italii, uległ Francesowi Tiafoe'owi. Kolejnym rywalem Amerykanina będzie faworyt gospodarzy, Milos Raonić.