US Open: będzie 30. starcie sióstr Williams. Szokująca porażka Garbine Muguruzy!

Amerykanka Serena Williams pokonała Niemkę Carinę Witthoeft i w III rundzie US Open zmierzy się ze swoją siostrą Venus. Odpadła Hiszpanka Garbine Muguruza.

Serena Williams Getty Images / Julian Finney / Na zdjęciu: Serena Williams
Serena Williams (WTA 26) bez straty seta wygrała dwa mecze w sesji nocnej na Arthur Ashe Stadium. W I rundzie odprawiła Magdę Linette, a następnie pokonała 6:2, 6:2 Carinę Witthöft (WTA 101). W ciągu 67 minut Amerykanka zaserwowała 13 asów i zdobyła 27 z 35 punktów przy swoim pierwszym podaniu. Obroniła cztery z pięciu break pointów i wykorzystała pięć z sześciu szans na przełamanie. Była liderka rankingu posłała 30 kończących uderzeń przy 15 niewymuszonych błędach. Niemka miała 10 piłek wygranych bezpośrednio i 15 pomyłek.

W III rundzie Serena zmierzy się z Venus Williams i będzie to 30. konfrontacja sióstr, szósta w US Open. Po raz ostatni w Nowym Jorku trafiły na siebie w 2015 roku w ćwierćfinale. Serena zwyciężyła w trzech setach. W obecnym sezonie spotkały się w Indian Wells i Venus pokonała młodszą siostrę po raz pierwszy od czterech latach. Bilans ich wszystkich meczów to 17-12 dla Sereny. W wielkoszlemowych imprezach na wcześniejszym etapie los je skojarzył tylko raz. W 1998 roku w II rundzie Australian Open Venus wygrała 7:6(4), 6:1 i było to ich pierwsze starcie.

Obie Amerykanki triumfowały w US Open. Venus dokonała tego w 2000 i 2001 roku, a Serena w Nowym Jorku najlepsza była sześć raz (1999, 2002, 2008, 2012, 2013, 2014). Dla młodszej z sióstr to siódmy start po urodzeniu dziecka. W Wimbledonie doszła do finału, ale drogę do US Open miała słabą. W San Jose poniosła sromotną porażkę z Johanną Kontą (1:6, 0:6), a w Cincinnati odprawiła Darię Gawriłową i przegrała z Petrą Kvitovą. Venus w tym roku nie ma się czym pochwalić w wielkoszlemowych imprezach. Z Australian Open i Rolanda Garrosa odpadła po pierwszym meczu, a w Wimbledonie dotarła do III rundy. Bilans meczów amerykańskich sióstr w wielkoszlemowych turniejach to 10-5 dla Sereny.

Odpadła Garbine Muguruza (WTA 12), która przegrała 6:3, 4:6, 4:6 z Karoliną Muchovą (WTA 202). W trzecim secie Hiszpanka nie wykorzystała prowadzenia 2:0 oraz czterech break pointów na 3:0. Dla 22-letniej Czeszki to wielkoszlemowy debiut. W trwającym dwie godziny i 27 minut meczu zaserwowała osiem asów i zdobyła 21 z 37 punktów przy siatce. Naliczono jej 41 kończących uderzeń i 39 niewymuszonych błędów. Muguruza miała 27 piłek wygranych bezpośrednio i 28 pomyłek.

Kolejną rywalką Muchovej będzie Ashleigh Barty (WTA 17), która pokonała 7:5, 6:3 Lucie Safarovą (WTA 69). W pierwszym secie Czeszka z 2:5 wyrównała na 5:5, ale w 12. gemie oddała podanie ze stanu 40-15. W drugiej partii było jedno przełamanie, które Australijka uzyskała na 2:0. W ciągu 80 minut tenisistka z Ipswich posłała 10 asów i zdobyła 30 z 35 punktów przy swoim pierwszym podaniu.

W poniedziałek Kaia Kanepi (WTA 44) wyeliminowała liderkę rankingu Simonę Halep, a w II rundzie pokonała 6:4, 6:3 Jil Teichmann (WTA 168). W trwającym 97 minut meczu Estonka obroniła trzy break pointy, a sama wykorzystała trzy z 10 okazji na przełamanie. Przy własnym pierwszym podaniu zgarnęła 23 z 33 punktów. W piątek zmierzy się z Rebekką Peterson (WTA 61), która wygrała 7:5, 6:1 z Vanią King (WTA 881). Szwedka uzyskała sześć przełamań i po raz pierwszy awansowała do III rundy wielkoszlemowego turnieju. Amerykanka od marca 2017 do lutego 2018 roku nie grała z powodu problemów zdrowotnych (przeszła operację kostki).

Sofia Kenin (WTA 65) zwyciężyła 4:6, 6:1, 6:4 Marię Sakkari (WTA 30). Greczynka w trzecim secie z 1:4 wyrównała na 4:4, ale w dziewiątym gemie zmarnowała dwa break pointy, a w 10. oddała podanie. Tego lata osiągnęła finał w San Jose odprawiając po drodze Venus Williams. W meczu z Kenin zaserwowała 11 asów, ale siedem razy została przełamana. Amerykanka, która w listopadzie skończy 20 lat, drugi rok z rzędu awansowała do III rundy US Open. Kolejną jej rywalką będzie Karolina Pliskova.