US Open: wygrane Venus Williams i Karoliny Pliskovej. Jekaterina Makarowa pożegnała Julię Goerges

Amerykanka Venus Williams i Czeszka Karolina Pliskova nie straciły seta w II rundzie wielkoszlemowego US Open. Rozstawiona z numerem dziewiątym Niemka Julia Goerges przegrała z Rosjanką Jekateriną Makarową.

Venus Williams Getty Images / Matthew Stockman / Na zdjęciu: Venus Williams
Po trzysetowym boju ze Swietłaną Kuzniecową, w II rundzie US Open Venus Williams (WTA 16) pokonała 6:4, 7:5 Camilę Giorgi (WTA 40). W drugim secie Włoszka z 1:3 wyszła na 5:4, ale przegrała trzy kolejne gemy. W trwającym godzinę i 51 minut meczu Amerykanka obroniła dziewięć z 12 break pointów, a sama zamieniła na przełamanie pięć z 10 okazji. Zanotowano jej 13 kończących uderzeń i 30 niewymuszonych błędów. Giorgi miała 29 piłek wygranych bezpośrednio i 41 pomyłek.

W tegorocznym Wimbledonie Włoszka osiągnęła pierwszy wielkoszlemowy ćwierćfinał. W US Open jej najlepszy rezultat to IV runda z 2013 roku. Williams w obecnym sezonie słabo sobie radzi w najważniejszych imprezach. Z Australian Open i Rolanda Garrosa odpadła po pierwszym meczu, a w Wimbledonie wygrała dwa spotkania. Kolejną rywalką triumfatorki US Open 2000 i 2001 będzie jej siostra Serena Williams.

Karolina Pliskova (WTA 8) wróciła z 0:3 w drugim secie i pokonała 6:2, 6:3 Anę Bogdan (WTA 83). W ciągu 65 minut Czeszka zdobyła 29 z 33 punktów przy swoim pierwszym podaniu. Obroniła dwa z trzech break pointów, a sama wykorzystała pięć z ośmiu szans na przełamanie. Naliczono jej 18 kończących uderzeń i 22 niewymuszone błędy. Rumunka miała 14 piłek wygranych bezpośrednio i 26 pomyłek. Było to drugie spotkanie obu tenisistek. W 2014 roku w Bad Gastein Pliskova oddała Bogdan siedem gemów.

W 2016 roku w US Open Czeszka osiągnęła pierwszy wielkoszlemowy finał. Drugi jej najlepszy rezultat w imprezie tej rangi to półfinał Rolanda Garrosa 2017. Jedynie w Wimbledonie nie doszła do ćwierćfinału. W tym sezonie w Londynie po raz pierwszy awansowała do IV rundy. Kolejną rywalką Pliskovej w Nowym Jorku będzie Amerykanka Sofia Kenin.

Odpadła Julia Görges (WTA 9), która przegrała 6:7(10), 3:6 z Jekateriną Makarową (WTA 45). W 10. gemie Rosjanka obroniła trzy piłki setowe, a w tie breaku wykorzystała dziewiątą szansę na zakończenie pierwszej partii. W drugim secie było jedno przełamanie, które moskwianka uzyskała na 4:2. Makarowa podwyższyła na 3-1 bilans meczów z Niemką. Jedyne zwycięstwo Görges odniosła w ubiegłym tygodniu w New Haven.

W ciągu 97 minut Makarowa zaserwowała osiem asów, o trzy więcej od Görges. Rosjanka obroniła pięć break pointów i uzyskała jedno przełamanie. Zdobyła 41 z 54 punktów przy swoim pierwszym podaniu. Moskwianka mecz zakończyła z 20 kończącymi uderzeniami i 14 niewymuszonymi błędami na koncie. Niemka miała 22 piłki wygrane bezpośrednio i 29 pomyłek.

W tegorocznym Wimbledonie Niemka osiągnęła półfinał. Nigdy wcześniej w wielkoszlemowym turnieju nie doszła do ćwierćfinału. W US Open jej najlepszy rezultat to IV runda z ubiegłego sezonu. Makarowa może się pochwalić dwoma półfinałami w imprezach tej rangi. Pierwszy zanotowała w Nowym Jorku w 2014, a drugim w Australian Open w 2015 roku. Kolejną rywalką Rosjanki będzie Łotyszka Anastasija Sevastova.

Qiang Wang (WTA 52) w poniedziałek odprawiła Magdaleną Rybarikovą, a w środę wygrała 6:3, 6:1 z Iriną-Camelią Begu (WTA 59). W trwającym 80 minut spotkaniu obie tenisistki miały po osiem break pointów. Chinka dwa razy oddała podanie i uzyskała sześć przełamań. Posłała 19 kończących uderzeń przy 15 niewymuszonych błędach. Rumunce zanotowano 14 piłek wygranych bezpośrednio i 31 pomyłek. Wang po raz pierwszy awansowała do III rundy US Open, a w sumie po raz drugi w imprezie wielkoszlemowej (Roland Garros 2018). O 1/8 finału zmierzy się z Eliną Switoliną.

Program i wyniki turnieju kobiet

Oglądaj mecze WTA Tour z udziałem Igi Świątek, Magdy Linette i innych topowych zawodniczek w serwisie CANAL+ online (link sponsorowany)

Czy Jekaterina Makarowa awansuje do IV rundy US Open 2018?