US Open: potężne serwisy wzięły górę nad jednoręcznymi bekhendami. Kevin Anderson i John Isner w 1/8 finału

Kevin Anderson w pięciu setach pokonał Denisa Shapovalova w III rundzie rozgrywanego na kortach twardych w Nowym Jorku wielkoszlemowego US Open 2018. W turnieju pozostał ostatni reprezentant gospodarzy, John Isner.

Marcin Motyka
Kevin Anderson Getty Images / Vaughn Ridley / Na zdjęciu: Kevin Anderson
Kevin Anderson wygrał drugi pięciosetowy mecz w tegorocznej edycji US Open. Po tym, jak w I rundzie na pełnym dystansie okazał się lepszy od Ryana Harrisona, w piątek, w pojedynku 1/16 finału, także potrzebował pięciu partii, aby uporać się z Denisem Shapovalovem. Mecz był niezwykle wyrównany, a losy każdej z odsłon rozstrzygały się w pojedynczych zagraniach. Ostatecznie rozstawiony z numerem piątym Afrykaner wygrał z 19-letnim Kanadyjczykiem 4:6, 6:3, 6:4, 4:6, 6:4.

Mecz trwał trzy godziny i 43 minuty, a zapisze się w historii jako pierwszy rozgrywany na korcie Louis Armstrong Stadium przy zasuniętym dachu. Anderson zaserwował 11 asów, dwukrotnie został przełamany, wykorzystał trzy z siedmiu break pointów, posłał 31 zagrań kończących, popełnił 32 niewymuszone błędy i łącznie zdobył 150 punktów, o 12 więcej od rywala. Z kolei Shapovalovowi zapisano 13 asów, 59 uderzeń wygrywających i 42 pomyłki własne.

Dla Andersona, zeszłorocznego finalisty, to trzeci awans do IV rundy US Open w dziesiątym występie w tym turnieju. O ćwierćfinał 32-latek z Johannesburga powalczy z Dominikiem Thiemem, z którym ma bilans 6-1, ale ostatni pojedynek - w maju tego roku w Madrycie - przegrał. W Nowym Jorku zagrają ze sobą po raz drugi. Przed trzema laty w 1/16 finału Afrykaner zwyciężył 6:3, 7:6(3), 7:6(3).

W innej konfrontacji potężnie serwującego tenisisty z graczem operującym jednoręcznym bekhendem górę również wzięła siła podania. John Isner posłał 34 asy, przy własnym serwisie zdobył 107 ze 143 rozegranych punktów, ani razu nie został przełamany i pokonał Dusana Lajovicia 7:6(8), 6:7(6), 6:3, 7:5 po trzech godzinach i 25 minutach walki.

Wygrywając w piątek, Isner czwarty raz w karierze, ale po raz pierwszy od 2015 roku, zameldował się w 1/8 finału nowojorskiej imprezy. Kolejnym rywalem ostatniego pozostałego w turnieju reprezentanta gospodarzy będzie lepszy z pary Milos Raonić - Stan Wawrinka.