Cykl ITF: Iga Świątek odwróciła losy meczu. Zagra o finał turnieju w Montreux

Iga Świątek awansowała w piątek do półfinału turnieju ITF o puli nagród 60 tys. dolarów na kortach ziemnych w szwajcarskim Montreux. Polska tenisistka pokonała w trzech setach Elenę-Gabrielę Ruse.

Rafał Smoliński
Iga Świątek Getty Images / Matthew Stockman / Na zdjęciu: Iga Świątek
20-letnia Rumunka jest dobrze znana kibicom nad Wisłą, bowiem w I rundzie wielkoszlemowego Wimbledonu 2018 miała sześć piłek meczowych w przegranym pojedynku z Agnieszką Radwańską. Aktualnie zajmuje 256. miejsce w rankingu WTA i bardzo chce wrócić do drugiej setki.

Elena-Gabriela Ruse lepiej rozpoczęła mecz z Igą Świątek. Tenisistka z Bukaresztu grała agresywnie, szczególnie na returnie i nie dała naszej reprezentantce zbyt wielu szans. Przełamania w trzecim oraz piątym gemie załatwiły sprawę i Rumunka wygrała partię otwarcia 6:2.

Jeszcze na początku drugiej odsłony Polka znalazła się pod presją, ale zdołała utrzymać podanie. Potem radziła sobie już lepiej i wykorzystała chwile słabości rywalki. Świątek przełamała w czwartym i szóstym gemie, po czym zakończyła seta wynikiem 6:1. W decydującej partii nie dała już Ruse żadnych szans i odebrała jej serwis w trzecim i siódmym gemie. Po godzinie i 53 minutach wygrała ostatecznie 2:6, 6:1, 6:2.

Tenisistka Warsaw Sports Group może zdobyć na szwajcarskiej mączce kolejne 80 punktów do rankingu WTA. W zeszłym tygodniu triumfowała w imprezie tej rangi w Budapeszcie. Jeśli osiągnie finał, to w poniedziałkowym notowaniu światowego zestawienia zadebiutuje w Top 200. Miejsce w tym gronie zapewni jej występ w eliminacjach do wielkoszlemowego Australian Open 2019. Sobotnią rywalką Świątek będzie najwyżej rozstawiona Kolumbijka Mariana Duque.

Startująca w węgierskim Szekesfehervarze Weronika Foryś skreczowała przy stanie 2:6 ćwierćfinałowego meczu z Rumunką Ioaną Gaspar. Parę godzin później Polka przystąpiła jeszcze wspólnie z Rosjanką Marią Zotową do walki o finał debla, ale Serbki Tamara Curović i Draginja Vuković oddały im tylko trzy gemy.

półfinał gry podwójnej:

Tamara Curović (Serbia, 3) / Draginja Vuković (Serbia, 3) - Weronika Foryś (Polska, 1) / Maria Zotowa (Rosja, 1) 6:2, 6:1

Czy Iga Świątek wygra turniej w Montreux?