WTA Wuhan: kolejna porażka Stephens w Azji. Goerges skruszyła opór Vondrousovej

Sloane Stephens poniosła kolejną porażkę w Azji. Amerykanka uległa Estonce Anett Kontaveit w I rundzie turnieju WTA Premier 5 w Wuhanie.

Sloane Stephens Getty Images / Al Bello / Na zdjęciu: Sloane Stephens
Ostatni mecz w Azji Sloane Stephens (WTA 9) wygrała we wrześniu 2015 roku, gdy w Wuhanie odprawiła Alison Riske. W ubiegłym sezonie, po triumfie w US Open, poniosła cztery porażki z rzędu na tym kontynencie. Przed tygodniem w Tokio nie sprostała Donnie Vekić. W niedzielę w Wuhanie uległa 6:4, 5:7, 4:6 Anett Kontaveit (WTA 27). Amerykanka nie wykorzystała prowadzenia 6:4, 4:2. W pierwszym secie Stephens wróciła z 0:3, a w trzecim uzyskała przełamanie na 3:2, ale przegrała cztery z pięciu kolejnych gemów.

W trwającym dwie godziny i 33 minuty meczu Kontaveit obroniła siedem z 11 break pointów, a sama zamieniła na przełamanie pięć z siedmiu okazji. Zdobyła o 11 punktów więcej od Stephens (109-98). Było to drugie spotkanie tych tenisistek. W IV rundzie Rolanda Garrosa 2018 Amerykanka rozbiła Estonkę 6:2, 6:0. Kolejną rywalką Kontaveit będzie Coco Vandeweghe lub Donna Vekić.

Julia Görges (WTA 11) zwyciężyła 6:3, 3:6, 7:6(4) Marketę Vondrousovą (WTA 69). W trzecim secie Niemka wróciła ze stanu 0:2. W trwającym dwie godziny i 40 minut meczu popełniła 10 podwójnych błędów, o dwa więcej od rywalki. Zaserwowała też sześć asów, a Czeszka nie miała żadnego. Obie tenisistki uzyskały po cztery przełamania. Görges zdobyła o jeden punkt więcej (110-109). Było to ich drugie spotkanie w tym roku. W Stuttgarcie lepsza okazała się Vondrousova. Rywalką Niemki miała być Wiktoria Azarenka, ale Białorusinka wycofała się z powodu choroby wirusowej. W II rundzie Görges zmierzy się z Tajwanką Su-Wei Hsieh lub Amerykanką Sofią Kenin.

Daria Kasatkina (WTA 13) wróciła z 1:3 w drugim secie i wygrała 6:4, 7:5 z Łesią Curenko (WTA 26). W ciągu godziny i 50 minut Rosjanka obroniła dziewięć z 13 break pointów, a sama uzyskała sześć przełamań. W dwóch poprzednich ich konfrontacjach górą była Ukrainka. Kolejną rywalką Kasatkiny będzie Chinka Xiyu Wang lub Amerykanka Bernarda Pera. Anastazja Pawluczenkowa (WTA 28) w 70 minut pokonała 6:2, 6:3 Anastasiję Sevastovą (WTA 19). Moskwianka pięć razy odebrała rywalce podanie i podwyższyła na 7-0 bilans meczów z Łotyszką.

Elise Mertens (WTA 15) przegrała 6:7(5), 6:7(3) z Alaksandrą Sasnowicz (WTA 31). W pierwszym secie Belgijka z 2:5 wyrównała na 5:5, ale ta pogoń nie zakończyła się dla niej sukcesem. W tie breaku drugiej partii od 3-1 straciła sześć punktów z rzędu. Mecz trwał dwie godziny. Obie tenisistki zmierzyły się po raz drugi. W ubiegłym sezonie również górą była Białorusinka.

Kolejną rywalką Sasnowicz będzie Monica Puig (WTA 46), która zwyciężyła 7:5, 5:7, 6:3 Kirsten Flipkens (WTA 57). W pierwszym secie Portorykanka wróciła z 3:5, a w drugim nie wykorzystała prowadzenia 4:2. W decydującej odsłonie od 2:0 straciła dwa gemy, ale zdobyła cztery z pięciu kolejnych. Mistrzyni olimpijska po raz pierwszy pokonała Belgijkę (bilans 1-3).

Katerina Siniakova (WTA 44) pokonała 7:6(4), 6:2 Kristinę Mladenović (WTA 47). W pierwszym secie Czeszka wróciła z 1:5 (w 10. gemie obroniła piłkę setową), a później z 1-3 w tie breaku. Tenisistka z miejscowości Hradec Kralove zamieniła na przełamanie sześć z dziewięciu okazji i wyszła na prowadzenie 4-3 w bilansie meczów z Francuzką. Kolejną rywalką Siniakovej będzie broniąca tytułu Caroline Garcia. Shuai Zhang (WTA 40) wygrała 6:2, 6:2 z Samanthą Stosur (WTA 67). W ciągu 58 minut Chinka wykorzystała cztery z pięciu break pointów i zdobyła 32 z 40 punktów przy własnym podaniu.

Rebecca Peterson (WTA 56) prowadziła 6:7(0), 6:4, 4:1 z Timeą Babos (WTA 54), gdy Węgierka skreczowała z powodu choroby wirusowej. Mecz trwał dwie godziny i 34 minuty. Szwedka zaserwowała siedem asów i wykorzystała sześć z 15 break pointów. Kolejną jej rywalką będzie Karolina Woźniacka. Saisai Zheng (WTA 70) zwyciężyła 2:6, 6:4, 6:2 Danielle Collins (WTA 38). W ciągu dwóch godzin i 12 minut było 15 przełamań, z czego osiem dla Chinki.

Dongfeng Motor Wuhan Open, Wuhan (Chiny)
WTA Premier 5, kort twardy, pula nagród 2,746 mln dolarów
niedziela, 23 września

I runda gry pojedynczej:

Julia Görges (Niemcy, 11) - Marketa Vondrousova (Czechy, LL) 6:3, 3:6, 7:6(4)
Daria Kasatkina (Rosja, 13) - Łesia Curenko (Ukraina) 6:4, 7:5
Anett Kontaveit (Estonia) - Sloane Stephens (USA, 9) 4:6, 7:5, 6:4
Alaksandra Sasnowicz (Białoruś) - Elise Mertens (Belgia, 15) 7:6(5), 7:6(3)
Anastazja Pawluczenkowa (Rosja) - Anastasija Sevastova (Łotwa) 6:2, 6:3
Shuai Zhang (Chiny) - Samantha Stosur (Australia, WC) 6:2, 6:2
Monica Puig (Portoryko, Q) - Kirsten Flipkens (Belgia) 7:5, 5:7, 6:3
Katerina Siniakova (Czechy, Q) - Kristina Mladenović (Francja) 7:6(4), 6:2
Rebecca Peterson (Szwecja, Q) - Timea Babos (Węgry) 6:7(0), 6:4, 4:1 i krecz
Saisai Zheng (Chiny, WC) - Danielle Collinas (USA) 2:6, 6:4, 6:2

wolne losy: Simona Halep (Rumunia, 1); Karolina Woźniacka (Dania, 2); Andżelika Kerber (Niemcy, 3); Caroline Garcia (Francja, 4); Petra Kvitova (Czechy, 5); Elina Switolina (Ukraina, 6); Polona Hercog (Słowenia, LL); Karolina Pliskova (Czechy, 8)

Oglądaj mecze WTA Tour z udziałem Igi Świątek, Magdy Linette i innych topowych zawodniczek w serwisie CANAL+ online. (link sponsorowany)
Czy Anett Kontaveit awansuje do III rundy turnieju WTA w Wuhanie?