WTA Strasburg: Pierwszy tytuł Rezai

Aravane Rezai (79 WTA) wygrała turniej Internationaux de Strasbourg rozgrywany na kortach ziemnych w Strasburgu (z pulą nagród 220 tys. dolarów). W finale reprezentantka gospodarzy pokonała Czeszkę Lucie Hradecką (84 WTA) 7:6 (7-2), 6:1.

W całym spotkaniu, które trwało 85 minut Hradecka popełniła osiem podwójnych błędów serwisowych (przy jednym asie). Czeszka z 11 break pointów wykorzystała tylko dwa. Osiem z tych break pointów Rezai obroniła w pierwszym secie, w którym Hradecka prowadziła 5:3. Francuzka miała pięć okazji na przełamanie serwisu rywalki i wykorzystała cztery z nich. W drugim secie wygrała ona sześć gemów z rzędu od stanu 1:1 i zakończyła spotkanie wykorzystując piątą piłkę meczową.

- Trochę się obawiałam na początku tego meczu. Trudno było poradzić sobie z presją. Psychicznie to był najtrudniejszy mecz w tym tygodniu - zacytowano wypowiedź Rezai z oficjalnej strony turnieju internationaux-strasbourg.fr.

Rezai to pierwsza reprezentantka gospodarzy, która wygrała turniej w Strasburgu. Jego wcześniejsze triumfatorki to m.in. Mary Joe Fernandez, Steffi Graf, Jennifer Capriati i Lindsay Davenport. Jedyna zawodniczka, która wygrała ten turniej trzy razy z rzędu to Włoszka Silvia Farina Elia (2001-2003). Trzy razy najlepsza w Strasburgu była jeszcze tylko Hiszpanka Anabel Medina Garrigues (2005, 2007-2008).

22-letnia Francuzka zdobyła pierwszy tytuł w swojej karierze. Wcześniej dwukrotnie wystąpiła w finale. W 2007 roku w Stambule udało się jej pokonać Venus Williams i Marię Szarapową, a w meczu o tytuł z Jeleną Dementiewą musiała skreczować (problemy z rzepką lewego ścięgna). Na początku ubiegłego sezonu w Auckland przegrała z Lindsay Davenport.

Lucie Hradecka po raz drugi zagrała w finale turnieju WTA. W ubiegłym sezonie w Bad Gastein, gdzie grała jako kwalifikantka, w decydującym spotkaniu uległa Francuzce Pauline Parmentier.

Obie zawodniczki spotkały się ze sobą po raz trzeci. Wcześniej mierzyły się w imprezach rangi ITF. W 2005 roku w Denain górą była Hradecka, a w kolejnym sezonie w Ortisei (kwalifikacje) Rezai zrewanżowała się jej za tę porażkę.

Rezai i Hradecka zagrają w wielkoszlemowym French Open, który rozpoczyna się w Paryżu w niedzielę. Francuzka w pierwszej rundzie zmierzy się z Japonką Ai Sugiyamą, a rywalką Czeszki będzie austriacka kwalifikantka Yvonne Meusburger.

Internationaux de Strasbourg, Strasburg (Francja)