ATP Pekin: Łukasz Kubot i Marcelo Melo w ćwierćfinale. Niełatwa przeprawa z Chińczykami

Łukasz Kubot i Marcelo Melo nie bez trudu awansowali do ćwierćfinału turnieju ATP World Tour 500 na kortach twardych w Pekinie. Polsko-brazylijska para po mistrzowskim tie breaku zwyciężyła chińską parę Mao-Xin Gong i Ze Zhang.

Rafał Smoliński
Łukasz Kubot (z lewej) i Marcelo Melo (z prawej) Getty Images / Dean Mouhtaropoulos / Na zdjęciu: Łukasz Kubot (z lewej) i Marcelo Melo (z prawej)
Tenisiści Państwa Środka nie odnoszą sukcesów w głównym cyklu, ale Mao-Xin Gong i Ze Zhang z powodzeniem startują w zawodach ATP Challenger Tour. Chińczycy triumfowali już w tym roku w imprezach tej rangi w Nanchangu, Recanati, Chengdu, Zhangjiagang i Szanghaju. W zawodach China Open 2018 wystąpili dzięki dzikiej karcie.

W pierwszym secie Łukasz Kubot i Marcelo Melo jako jedyni mieli okazje na przełamanie. Gong i Zhang obronili po dwa break pointy w szóstym i ósmym gemie, ale po kolejnej zmianie stron stracili serwis, przegrywając premierową odsłonę 4:6. Chińczycy znakomicie zaczęli za to drugą partię, w której prowadzili już 4:1. Polsko-brazylijski duet odrobił stratę jednego przełamania, ale seta nie zdołał uratować.

Kwestię zwycięstwa rozstrzygnął zatem mistrzowski tie break. W rozgrywce tej Kubot i Melo ani razu nie musieli gonić wyniku. Zaczęli od mini przełamania, lecz tenisiści gospodarzy dogonili ich na drugiej zmianie stron. Potem było jeszcze po 7 i dopiero wówczas do ataku ruszyła oznaczona drugim numerem para. Lubinianin i jego partner zdobyli trzy punkty z rzędu, wygrywając po 85 minutach 6:4, 4:6, 10-7.

Kubot i Melo nie mieli w poniedziałek łatwej przeprawy, ale najważniejsze że dzięki zwycięstwu są w ćwierćfinale China Open i uzyskali 90 punktów do rankingu ATP Race to London. Polsko-brazylijska para będzie do końca walczyć o Finały ATP World Tour. Ich przeciwnikami w meczu o półfinał w Pekinie będą Hindus Rohan Bopanna i Francuz Edouard Roger-Vasselin lub Brytyjczyk Kyle Edmund i Węgier Marton Fucsovics.

China Open, Pekin (Chiny)
ATP World Tour 500, kort twardy, pula nagród 3,401 mln dolarów
poniedziałek, 1 października

I runda gry podwójnej:

Łukasz Kubot (Polska, 2) / Marcelo Melo (Chiny, 2) - Mao-Xin Gong (Chiny, WC) / Ze Zhang (Chiny, WC) 6:4, 4:6, 10-7

Czy Łukasz Kubot i Marcelo Melo osiągną finał?