WTA Tiencin: ćwierćfinał nie dla Magdy Linette. Aryna Sabalenka nie dała Polce szans

Magda Linette na II rundzie zakończyła udział w turnieju WTA International w Tiencinie. Polka urwała cztery gemy Białorusince Arynie Sabalence.

Magda Linette Getty Images / Julian Finney / Na zdjęciu: Magda Linette
Magda Linette (WTA 84) zanotowała piąty występ w Tiencinie. W czterech poprzednich sezonach wygrała łącznie trzy mecze. Również tym razem nie udało się jej awansować do ćwierćfinału. W środę Polka przegrała 1:6, 3:6 z Aryną Sabalenką (WTA 11). Było to pierwsze spotkanie tych tenisistek.

Linette nie znalazła pomysłu na osłabienie siły rażenia Sabalenki. Białorusinka grała dla niej za mocno, za szybko i zbyt dokładnie. Polka miała bardzo ograniczone możliwości do wyprowadzania kontr. Jej piłki były krótkie i jednostajne. Gdy podejmowała próby odważniejszych ataków najczęściej popełniała błąd, bo szukała kończących uderzeń z zupełnie nieprzygotowanych pozycji. Sabalenka uzyskała przełamanie na 2:0, a break pointa na 4:0 wykorzystała głębokim returnem wymuszającym błąd. Set dobiegł końca, gdy w siódmym gemie Linette wpakowała bekhend w siatkę.

W gemie otwarcia II partii Polka odparła cztery break pointy, ale przy piątym Sabalenka wymusiła na niej błąd dobrym atakiem. Linette mogła wyrównać na 1:1, ale Białorusinka obroniła się bekhendem po linii. Tenisistka z Mińska zaliczyła przełamanie na 3:0, ale tym razem nie podwyższyła prowadzenie. Agresywny forhend pozwolił poznaniance odrobić część strat. W grze Polki było teraz więcej odwagi, solidności i kontroli nad uderzeniami. Kilka razy udało się jej zepchnąć rywalkę do defensywy i wyprowadzić świetne kontry. W piątym i siódmym gemie utrzymała podanie, w każdym broniąc po dwa break pointy. Dobrych momentów w grze Linette było jednak za mało. Przy 3:5 zniwelowała pierwszą piłkę meczową forhendem, ale przy drugiej wpakowała bekhend w siatkę.

W trwającym 73 minuty meczu Linette popełniła cztery podwójne błędy. Sabalenka obroniła dwa z trzech break pointów, a sama wykorzystała pięć z 14 szans na przełamanie. Białorusinka zdobyła 71 ze 118 rozegranych punktów (60 proc.).

Sabalenka w ostatnich miesiącach zachwyca swoją formą. Pod koniec czerwca była notowana na 45. miejscu w rankingu. Od tamtej pory zanotowała finał w Eastbourne oraz zdobyła tytuły w New Haven i Wuhanie. W US Open doszła do IV rundy i jest to jej najlepszy wielkoszlemowy rezultat. W tym czasie Białorusinka odniosła osiem zwycięstw nad tenisistkami z czołowej "10".

Zawodniczka z Mińska po raz drugi gra w Tiencinie. W ubiegłym roku doszła do finału, w którym uległa Marii Szarapowej w dwóch zaciętych setach. Kolejną rywalką Sabalenki będzie Japonki Misaki Doi lub Szwajcarka Timea Bacsinszky.