ATP Antwerpia: Gael Monfils zakończył panowanie Jo-Wilfrieda Tsongi. Kyle Edmund rozgromił Alberta Ramosa w 55 minut

Jo-Wilfried Tsonga przegrał w czwartek z Gaelem Monfilsem i w poniedziałek wypadnie z Top 100 rankingu ATP. Bardzo dobrze zainaugurował występ w European Open 2018 najwyżej rozstawiony Kyle Edmund, który gładko pokonał Alberta Ramosa.

Rafał Smoliński
Gael Monfils Getty Images / Matthew Stockman / Na zdjęciu: Gael Monfils
Widowiskowe spotkanie Gaela Monfilsa z Jo-Wilfriedem Tsongą trwało godzinę i 55 minut. Pierwszy z Francuzów zmagał się z problemami zdrowotnymi, ale zdołał pokonać rodaka 6:4, 3:6, 6:4. Był to ich ósmy mecz w głównym cyklu. Teraz bilans ich starć jest remisowy i wynosi 4-4. W poniedziałek Tsonga wypadnie z Top 100. Natomiast Monfils spotka się w piątkowym ćwierćfinale z Kanadyjczykiem Vaskiem Pospisilem.

Rozstawiony z "dwójką" Diego Schwartzman przeszedł w czwartek niełatwy sprawdzian. Brytyjczyk Cameron Norrie postawił Argentyńczykowi trudne warunki. O losach pierwszego i drugiego seta zadecydował tie break. W trzeciej odsłonie 26-latek z Buenos Aires był lepszy o przełamanie, dzięki czemu zwyciężył ostatecznie 7:6(1), 6:7(3), 7:5. O miejsce w półfinale Schwartzman powalczy w piątek z Francuzem Gillesem Simonem.

W trzech setach rozstrzygnął się także pojedynek Ilji Iwaszki z Salvatore Caruso. Białorusin przeszedł przez kwalifikacje, natomiast Włoch dostał się do głównej drabinki jako "szczęśliwy przegrany" z eliminacji. Reprezentant naszych wschodnich sąsiadów po raz kolejny pokazał, że dobrze się czuje w warunkach halowych, choć w czwartek potrzebował dwóch godzin i 30 minut, aby odnieść zwycięstwo 6:3, 6:7(8), 7:5. Mecz mógł zwieńczyć w dwóch partiach, jednak rywal zdołał wygrać tie break w drugiej odsłonie.

Najwyżej rozstawiony w European Open 2018 Kyle Edmund jako ostatni przystąpił do walki o ćwierćfinał. Nie minęły trzy kwadranse, a Brytyjczyk miał już na koncie 10 wygranych gemów z rzędu. Dopiero wtedy Albert Ramos dwukrotnie utrzymał serwis, unikając w ten sposób tenisowego "rowerka". Po zaledwie 55 minutach Edmund triumfował 6:0, 6:2 i w piątek skrzyżuje rakiety z Iwaszką.

European Open, Antwerpia (Belgia)
ATP World Tour 250, kort twardy w hali, pula nagród 612,7 tys. euro
czwartek, 18 października

II runda gry pojedynczej:

Kyle Edmund (Wielka Brytania, 1) - Albert Ramos (Hiszpania) 6:0, 6:2
Diego Schwartzman (Argentyna, 2) - Cameron Norrie (Wielka Brytania) 7:6(1), 6:7(3), 7:5
Gael Monfils (Francja, 6) - Jo-Wilfried Tsonga (Francja) 6:4, 3:6, 6:4
Ilja Iwaszka (Białoruś, Q) - Salvatore Caruso (Włochy, LL) 6:3, 6:7(8), 7:5