ATP Paryż: zwycięski powrót Rogera Federera do stolicy Francji. Kei Nishikori pozostaje w grze o "ósemkę"

Roger Federer w dwóch setach pokonał Fabio Fogniniego w III rundzie rozgrywanego na kortach twardych w hali turnieju ATP World Tour Masters 1000 w Paryżu. W ćwierćfinale Szwajcar zagra z Keiem Nishikorim, który wygrał z Kevinem Andersonem.

Marcin Motyka
Roger Federer Getty Images / Lintao Zhang / Na zdjęciu: Roger Federer
Roger Federer i Fabio Fognini dopiero od III rundy rozpoczęli swoje zmagania w turnieju ATP Masters 1000 w Paryżu. Szwajcar oraz Włoch w I rundzie mieli wolne losy, a w 1/16 finału otrzymali walkowery od swoich rywali (odpowiednio - Milosa Raonicia i Martona Fucsovicsa). Dla Federera był to pierwszy mecz w stolicy Francji od 5 listopada 2015 roku. Od tamtego czasu nie występował w tym mieście ani w imprezie w hali Bercy, ani w wielkoszlemowym Rolandzie Garrosie.

Spotkanie z Fogninim Federer rozpoczął w świetnym stylu. W premierowych pięciu czterech gemach dwukrotnie uzyskał przełamanie i objął prowadzenie 4:1. W późniejszej fazie stracił jednego breaka, ale partię otwarcia zakończył wygraną 6:4. Drugi set miał podobny przebieg. Federer prowadził grę, ale też zdarzały mu się pomyłki, choć zawodził go bekhend. Mimo to w tej odsłonie także dwa razy przełamał podanie Włocha i zwyciężył 6:3.

Mecz trwał 73 minuty. W tym czasie Federer zaserwował osiem asów, jeden raz został przełamany, wykorzystał cztery z siedmiu break pointów, posłał 21 zagrań kończących, popełnił 21 niewymuszonych błędów oraz łącznie zdobył 70 punktów, o 17 więcej od przeciwnika. Fogniniemu z kolei zapisano dwa asy, 14 uderzeń wygrywających oraz 25 pomyłek własnych.

Dla Federera, który tym samym podwyższył na 4-0 bilans konfrontacji z Fogninim, to 363. wygrany mecz w turnieju rangi ATP Masters 1000. Pobił tym samym należący do Rafaela Nadala rekord w liczbie wygranych spotkań w zawodach tej rangi. O kolejną wygraną powalczy w piątek z Keiem Nishikorim. Z Japończykiem ma bilans 6-2.

Nishikori natomiast zrewanżował się Kevinowi Andersonowi za porażkę sprzed czterech dni. W niedzielę, w finale zawodów w Wiedniu, przegrał z Afrykanerem 3:6, 6:7(3), a w czwartkowym pojedynku 1/8 finału Rolex Paris Masters po znakomitej grze zwyciężył 6:4, 6:4.

Dzięki temu zwycięstwu Japończyk przedłużył swoje szansę na awans do Finałów ATP World Tour. Aktualnie w rankingu ATP Race zajmuje dziewiąte miejsce. Aby zakwalifikować się do londyńskiego Masters, musi zwyciężyć w Paryżu bądź awansować do finału i liczyć, że Dominic Thiem odpadnie najpóźniej w ćwierćfinale. Miejsce w Londynie może dać także dziewiąta lokata, jeśli potwierdzą się informacje argentyńskiej prasy o wycofaniu się Juana Martina del Potro.