Finały ATP World Tour: Jamie Murray i Bruno Soares zaczęli deblowe zmagania od zwycięstwa

Jamie Murray i Bruno Soares potrzebowali mistrzowskiego tie breaka, aby pokonać parę Raven Klaasen i Michael Venus. Dwukrotni półfinaliści turnieju Masters wygrali pierwszy mecz w turnieju debla londyńskich Finałów ATP World Tour 2018.

Rafał Smoliński
Jamie Murray i Bruno Soares Getty Images / Julian Finney / Na zdjęciu: Jamie Murray i Bruno Soares
Jamie Murray jest jedynym reprezentantem gospodarzy grającym w tym roku w Londynie. W ostatnich dwóch latach wystąpił w Masters z Bruno Soaresem i obaj dotarli do półfinału. Jego brazylijski partner był jeszcze w półfinale Finałów ATP World Tour 2013, w którym wystartował wspólnie z Alexandrem Peyą.

Ich niedzielni przeciwnicy, Raven Klaasen i Michael Venus, mają już doświadczenie z tej imprezy. Tenisista z RPA był w finale w 2016 roku, gdy jego partnerem był Rajeev Ram. Z kolei Nowozelandczyk zadebiutował w minionym sezonie i razem z Ryanem Harrisonem osiągnął półfinał. Ich pogromcami na tym etapie byli Łukasz Kubot i Marcelo Melo.

W pierwszym secie obie pary miały sporo break pointów. Już w gemie otwarcia serwis stracił Murray i brazylijsko-brytyjski duet musiał gonić wynik. Przy stanie 3:5 obronił piłkę setową, a kolejne dwie oddalił po zmianie stron, gdy po wygraną podawał Venus. O losach premierowej odsłony zadecydował tie break. W nim po 10 punktach był remis i dopiero wówczas mini przełamanie zdobyli faworyci gospodarzy. Oni też natychmiast zwieńczyli seta.

Druga partia miała początkowo podobny przebieg jak premierowa odsłona. Murray szybko przegrał serwis, ale tym razem udało mu się razem z partnerem błyskawicznie odrobić stratę. W 10. gemie Brytyjczyk znów znalazł się w opałach, a przy drugiej piłce setowej Klaasen i Venus nie wypuścili już okazji na przełamanie. Zrobiło się 1-1 w setach i o zwycięstwie decydował mistrzowski tie break. Murray i Soares zdobyli dwa mini przełamania po pierwszej zmianie stron i kontrolowali przebieg wydarzeń na korcie. Wygrali ostatecznie 7:6(5), 4:6, 10-5.

W drugim niedzielnym spotkaniu grupy B nazwanej na cześć Francuzów Michaela Llodry i Fabrice'a Santoro zmierzą się debiutujący w Masters Kolumbijczycy Juan Sebastian Cabal i Robert Farah oraz Chorwat Nikola Mektić i Austriak Alexander Peya.

Finały ATP World Tour, Londyn (Wielka Brytania)
Tour Championships, kort twardy w hali, pula nagród 8 mln dolarów
niedziela, 11 listopada

Grupa B (Michael Llodra, Fabrice Santoro)

Jamie Murray (Wielka Brytania, 4) / Bruno Soares (Brazylia, 4) - Raven Klaasen (RPA, 6) / Michael Venus (Nowa Zelandia, 6) 7:6(5), 4:6, 10-5