Finały ATP World Tour: pierwszy trzysetowy mecz turnieju. Marin Cilić wygrał z Johnem Isnerem

Marin Cilić wygrał pierwszy mecz w rozgrywanych na korcie twardym w Londynie Finałach ATP World Tour 2018. W środowym pojedynku drugiej kolejki Grupy A Chorwat w trzech setach pokonał Johna Isnera.

Marcin Motyka
Marin Cilić Getty Images / Julian Finney / Na zdjęciu: Marin Cilić
Dla Marina Cilicia był to mecz o pozostanie w Finałach ATP World Tour 2018. Jeśli Chorwat przegrałby z Johnem Isnerem, po dwóch kolejkach straciłby szansę na awans do półfinału. Chorwat sprostał jednak wyzwaniu i pokonał Amerykanina.

Już w gemie otwarcia Isner musiał bronić się przed przełamaniem, lecz oddalił break pointa asem. Z kolei przy stanie 5:4 Amerykanin stanął przed wielką szansą - wywalczył trzy piłki setowe, jednakże żadnej nie udało mu się wykorzystać. Ostatecznie o losach inauguracyjnej odsłony musiał rozstrzygać tie break, w którym tenisista z Greensboro zasypał rywala gradem potężnych podań, returnów oraz forhendów i w efekcie wygrał 7-2.

W drugiej partii inicjatywę nieznacznie przejął Cilić, który zaczął popełniać mniej błędów i o wiele skuteczniej returnować. Przełożyło się to na zwycięstwo Chorwata 6:3, ale decydujące przełamanie podarował mu Isner, przy break poincie popełniając podwójny błąd serwisowy.

Początek trzeciego seta miał iście sensacyjny przebieg. Trzy premierowe gemy zakończyły się przełamaniami. Jednego breaka więcej wywalczył Cilić, który dzięki temu wyszedł na prowadzenie 2:1, następnie podwyższył na 3:1 i tej przewagi nie stracił już do końca spotkania.

Mecz trwał dwie godziny i 14 minut. W tym czasie Cilić zaserwował sześć asów, jeden raz został przełamany, wykorzystał trzy z 11 break pointów, posłał 30 zagrań kończących, popełnił 23 niewymuszone błędy i łącznie zdobył 103 punkty, o 13 więcej od przeciwnika. Z kolei Isnerowi zapisano 17 asów, 29 uderzeń wygrywających oraz 38 pomyłek własnych.

Pojedynek Cilicia z Isnerem był pierwszym trzysetowym singlowym meczem Finałów ATP World Tour 2018. Dla Chorwata to również drugie wygrane spotkanie w dziejach występach w turnieju Masters. Amerykanin na premierową wygraną wciąż musi czekać.

Po dwóch seriach gier tabelę Grupy A otwiera Novak Djoković, który z dwoma zwycięstwami w dorobku ma już zapewniony awans do 1/2 finału. O drugie miejsce w najlepszej "czwórce" powalczą Cilić, Isner i Alexander Zverev.

W ostatniej kolejce, w piątek, Cilić zagra z Djokoviciem, natomiast Isner zmierzy się ze Zverevem.

Finały ATP World Tour, Londyn (Wielka Brytania)