ATP Brisbane: Andy Murray wygrał pierwszy mecz od września. Szkot pokonał Jamesa Duckwortha

Powracający do tenisa po czteromiesięcznej przerwie Andy Murray w dwóch setach pokonał Jamesa Duckwortha w I rundzie rozgrywanego na kortach twardych turnieju ATP World Tour 250 w Brisbane. Dla Szkota to pierwsza wygrana od 27 września.

Marcin Motyka
Andy Murray Getty Images / Chris Hyde / Na zdjęciu: Andy Murray
Przez ostatnie 1,5 roku Andy Murray zmagał się z poważnymi kłopotami zdrowotnymi. Z powodu kontuzji biodra Szkot pauzował od lipca 2017 roku do czerwca 2018. Po powrocie rozegrał zaledwie sześć turniejów i pod koniec września zakończył zmagania w minionym sezonie. W efekcie w rankingu ATP spadł na 240. miejsce.

Celem Murraya, niegdyś lidera klasyfikacji singlistów, na nowe rozgrywki jest próba odbudowy dawnej pozycji w ścisłej światowej czołówce. Tenisista z Dunblane zdecydował się na występ w Brisbane, choć przed startem imprezy przyznał, że wciąż czuje ból biodra. Mimo to, we wtorek wyszedł na kort, by w meczu I rundy zmierzyć się z Jamesem Duckworthem.

Od początku spotkania łatwo można było odnieść wrażenie, że Murray jest bardzo daleki od swojej optymalnej formy. Grał pasywnie, do niektórych zagrań nie dobiegał, a podczas poruszania się kulał i na jego twarzy widoczny był grymas bólu. Jednak odniósł zwycięstwo, bo w decydujących momentach przypominał, jak genialne potrafi kontrować, był skuteczniejszy od swojego rywala i popełniał mniej błędów. Mecz ostatecznie zakończył się wynikiem 6:3, 6:4 dla reprezentanta Wielkiej Brytanii.

- Myślę, że mam się dobrze - powiedział Murray, dla którego to pierwsza wygrana od 27 września, gdy w Shenzhen ograł Davida Goffina. - Na początku meczu byłem trochę zdenerwowany, popełniłem kilka błędów z linii końcowej, ale myślę, że było całkiem w porządku, jak na pierwszy pojedynek po tak długiej przerwie. Jestem zadowolony, że wróciłem na kort i mogę rywalizować. Znów chce cieszyć się grą. To jest dla mnie kluczowe - dodał.

Brytyjczyk (we wtorek sześć asów, jedna strata serwisu, trzy przełamania, 15 zagrań kończących i 21 niewymuszonych błędów) w II rundzie zagra z rozstawionym z numerem czwartym Daniłem Miedwiediewem.

Z kolei oznaczony "dwójką" Kei Nishikori na inaugurację zmierzy się z Denisem Kudlą. Amerykanin w trzech setach pokonał swojego młodszego rodaka, Taylora Fritza. W Nowy Rok z wygranej cieszył się też Jeremy Chardy, który ograł Jana-Lennarda Struffa.

Brisbane International, Brisbane (Australia)