Australian Open: Lucas Pouille wygrał pięciosetówkę z Alexeiem Popyrinem. Turniej już bez tenisistów gospodarzy

Lucas Pouille prowadził 2-0 w setach i miał meczbola, ale potrzebował pięciu partii, by w III rundzie rozgrywanego na kortach twardych wielkoszlemowego Australian Open 2019 pokonać ostatniego reprezentanta gospodarzy, Alexeia Popyrina.
Marcin Motyka
Getty Images / Cameron Spencer / Na zdjęciu: Lucas Pouille

Australijczycy na triumf swojego tenisisty w Melbourne czekają od 1975 roku, gdy po tytuł sięgnął Mark Edmondson. I będą musieli poczekać jeszcze co najmniej 12 miesięcy. W tegorocznej edycji Australian Open żaden z reprezentantów gospodarzy nie dotrwał choćby do drugiego tygodnia imprezy. Ostatni z nich, Alexei Popyrin, w sobotę został wyeliminowany w III rundzie przez Lucasa Pouille'a.

19-letni Popyrin, który w głównej drabince Australian Open 2019 znalazł się dzięki dzikiej karcie, w poprzednich rundach niespodziewanie okazał się lepszy od Mischy Zvereva i Dominika Thiema. Z Pouille'em także toczył wyrównany bój, choć początkowo wszystkie najważniejsze punkty zdobywał jego rywal. Francuz wygrał dwa pierwsze sety, a w trzecim o wszystkim decydował tie break.

Rozstrzygająca rozgrywka przyniosła ogromne emocje. Zachęcany gorącym dopingiem publiczności tenisista z Sydney obronił piłkę meczową, sam wykorzystał swojego czwartego setbola i po pasjonującej rywalizacji zwyciężył 12-10. Po czym poszedł za ciosem i wygrał czwartą odsłonę 6:4.

Tym samym Pouille, który był już o punkt od sukcesu, musiał walczyć w piątym secie. Ale wytrzymał napięcie. Przetrzymał okres świetnej gry Popyrina, w ósmym gemie przełamał Australijczyka i wyszedł na prowadzenie 4:2. Tej przewagi już nie roztrwonił i mógł się cieszyć ze zwycięstwa.

Dla 24-letniego Francuza (w sobotę 16 asów, trzy przełamania i 64 zagrania kończące) to pierwszy w karierze awans do 1/8 finału Australian Open. W tej fazie zmierzy się z innym debiutantem na poziomie IV rundy turnieju w Melbourne, Borną Coriciem. Chorwat popełnił aż 62 niewymuszone błędy, mimo to w czterech partiach wygrał mecz III rundy z Filipem Krajinoviciem.

Australian Open, Melbourne (Australia)
Wielki Szlem, kort twardy, pula nagród pula nagród 60,5 mln dolarów australijskich
sobota, 19 stycznia

III runda gry pojedynczej mężczyzn:

Borna Corić (Chorwacja, 11) - Filip Krajinović (Serbia) 2:6, 6:3, 6:4, 6:3
Lucas Pouille (Francja, 28) - Alexei Popyrin (Australia, WC) 7:6(3), 6:3, 6:7(10), 4:6, 6:3