Puchar Federacji: Iga Świątek górą w starciu świetnych juniorek. Pierwszy punkt dla Polski

Iga Świątek pokonała Clarę Tauson w starciu wielkoszlemowych mistrzyń juniorek. Warszawianka zdobyła dla Polski pierwszy punkt w meczu z Danią w turnieju Grupy I Strefy Euroafrykańskiej, który odbywa się w Zielonej Górze.

Iga Świątek PAP / Lech Muszyński / Na zdjęciu: Iga Świątek
W grze otwierającej mecz Polska - Dania doszło do starcia juniorskich wielkoszlemowych mistrzyń. Iga Świątek (Wimbledon 2018) zmierzyła się z Clarą Tauson (Australian Open 2019). Polka pokonała Dunkę 6:3, 7:6(7). W zaciętym drugim secie warszawianka wróciła z 1:4 i 15-40, a w tie breaku obroniła dwie piłki setowe.

W drugim gemie I seta Świątek uzyskała przełamanie krosem forhendowym. Warszawianka poszła za ciosem i głębokim zagraniem wymuszającym błąd wykorzystała break pointa na 4:0. Polka świetnie serwowała i returnowała, grała ostre i precyzyjne piłki, była w natarciu, a Tauson została zmuszona do rozpaczliwej defensywy. W piątym gemie Świątek popełniła dwa proste błędy i oddała podanie, ale była to jej jedyna chwila słabości. Grająca solidniej Dunka przy 2:5 odparła dwie piłki setowe, ale więcej nie wskórała. Wynik seta na 6:3 Polka ustaliła forhendem. Warszawianka była bardziej dynamiczna i aktywniejsza, zmieniała kierunki. Zagrania Tauson były zbyt jednostajne.

W II partii sytuacja zmieniła się. Tauson dużo lepiej returnowała, jej zagrania były szybsze i bardziej urozmaicone. Dunka zaliczyła przełamanie na 3:1. Teraz to mistrzyni juniorskiego Australian Open 2019 przeprowadzała skuteczne ataki, a Świątek poddała się jej dominacji. Tauson miała dwie okazje na 5:1, ale Polka obroniła się. To był punkt zwrotny całego seta. Warszawianka wróciła do równowagi. Wprawdzie nie brylowała, jak na początku meczu, ale grała swobodnie i skutecznie w kluczowych momentach. Dunka została wybita z rytmu i była coraz mocniej poirytowana. W siódmym gemie oddała podanie podwójnym błędem. Po obronie break pointa Świątek wyrównała na 4:4. O losach seta rozstrzygnął tie break, w którym miała miejsce wojna nerwów. Tauson z 0-3 wyszła na 6-4. Polka odparła dwie piłki setowe, a następnie również trzecią i spotkanie zakończyła forhendem.

W 2016 roku, mając 13 lat, Tauson została najmłodszą mistrzynią Danii. W głównym cyklu zadebiutowała w sezonie 2017 i zdobyła już jeden tytuł ITF (Sztokholm). W tegorocznym Australian Open Dunka triumfowała w turnieju juniorek tracąc jedną partię, w I rundzie.

Świątek zwyciężyła w ubiegłorocznym Wimbledonie i również jedyny set straciła w I rundzie. Polka w głównym cyklu ma już siedem tytułów ITF, a wielkoszlemowy debiut w zawodowym tenisie zanotowała w tegorocznym Australian Open.

Jeśli Polska pokona Danię, zapewni sobie utrzymanie w Grupie I Strefy Euroafrykańskiej.

Polska - Dania 1:0, Centrum Rekreacyjno-Sportowe, Zielona Góra (Polska)
Grupa I Strefy Euroafrykańskiej, Grupa A, kort twardy w hali
piątek, 8 lutego

Gra 1.:  Iga Świątek - Clara Tauson 6:3, 7:6(7)
Gra 2.: Magda Linette - Karen Barritza
Gra 3.: Magdalena Fręch / Alicja Rosolska - Maria Jespersen / Hannah Viller Moller

Oglądaj mecze WTA Tour z udziałem Igi Świątek, Magdy Linette i innych topowych zawodniczek w serwisie CANAL+ online. (link sponsorowany)