WTA Doha: Simona Halep powstała z kolan i jest w finale. Elise Mertens odprawiła Andżelikę Kerber

Simona Halep i Elise Mertens zmierzą się w finale turnieju WTA Premier w Dosze. Rumunka wróciła z 1:4 w trzecim secie i wyeliminowała Ukrainkę Elinę Switolinę, a Belgijka pokonała Niemkę Andżelikę Kerber.

Simona Halep Getty Images / Cameron Spencer / Na zdjęciu: Simona Halep
Półfinały turnieju w Dosze były trzysetowymi starciami. Simona Halep (WTA 3) zwyciężyła 6:3, 3:6, 6:4 Elinę Switolinę (WTA 7). W trzecim secie Rumunka wróciła z 1:4. Mogła przegrywać nawet 1:5, ale w gemie złożonym z 20 punktów odparła trzy break pointy. Tenisistka z Konstancy wyrównała na 4-4 bilans meczów w Ukrainką.

Halep obroniła pięć z ośmiu break pointów, a sama wykorzystała cztery z dziewięciu szans na przełamanie. Obie zawodniczki zdobyły po 97 punktów. Rumunka po raz trzeci wystąpiła w półfinale imprezy w Dosze (2014 i 2018), a Switolina nigdy wcześniej tak daleko w niej nie doszła.

To nie pierwsze tak emocjonujące starcie tych tenisistek. W 2017 roku Halep odrodziła się ze stanu 3:6, 1:5 i po obronie piłki meczowej pokonała Switolinę 3:6, 7:6(6), 6:0 w ćwierćfinale Rolanda Garrosa. W Dosze Rumunka była górą po raz pierwszy od tamtej pory. W Toronto i Mistrzostwach WTA (2017) oraz w Rzymie (2018) Ukrainka oddała jej łącznie 13 gemów.

Elise Mertens (WTA 21) pokonała 6:4, 2:6, 6:1 Andżelikę Kerber (WTA 6). W pierwszym secie Niemka z 1:4 wyrównała na 4:4, ale przegrała dwa kolejne gemy. W drugiej partii była liderka rankingu uzyskała dwa przełamania, ale w trzeciej dwa razy straciła podanie. W ciągu godziny i 46 minut Belgijka zniwelowała sześć z dziewięciu break pointów.

Było to drugie spotkanie tych tenisistek. Miesiąc temu w Pucharze Hopmana Kerber zwyciężyła 7:6(6), 7:6(1). Niemka to finalistka turnieju w Dosze z 2014 roku.

W sobotę Halep powalczy o drugi triumf w stolicy Kataru (2014). Rumunka wystąpi w 34. singlowym finale w głównym cyklu (bilans 18-15), a Mertens w szóstym (4-1), największym w karierze. W ubiegłym sezonie tenisistka z Konstancy odniosła zdecydowane zwycięstwa nad Belgijką w Madrycie (6:0, 6:3) i Rolandzie Garrosie (6:2, 6:1).