WTA Indian Wells: Elina Switolina odprawiła Darię Gawriłową. Efektowny awans Bianki Andreescu

Elina Switolina pokonała Darię Gawriłową i awansowała do IV rundy turnieju WTA Premier Mandatory w Indian Wells. Bianca Andreescu rozbiła Stefanie Voegele.

Elina Switolina Getty Images / Francois Nel / Na zdjęciu: Elina Switolina
Elina Switolina (WTA 6) turniej w Indian Wells rozpoczęła od trzysetowego boju z Sofią Kenin. W III rundzie Ukrainka wygrała 7:5, 6:4 z Darią Gawriłową (WTA 53). W pierwszym secie tenisistka z Melbourne z 2:4 wyszła na 5:4 i miała piłkę setową. Szósta rakieta globu obroniła ją i zdobyła trzy gemy z rzędu. W drugiej partii Australijka nie wykorzystała prowadzenia 2:0 i dwóch break pointów na 3:0. Switolina podwyższyła na 6-2 bilans meczów z Gawriłową. Było to ich drugie starcie w Indian Wells. W 2017 roku Ukrainka zwyciężyła 6:2, 6:1.

W ciągu godziny i 46 minut miało miejsce 14 przełamań, z czego osiem dla Switoliny. Ukrainka zdobyła o sześć punktów więcej (71-65) i po raz trzeci awansowała do IV rundy imprezy w Indian Wells (2015, 2017). Gawriłowa przed przyjazdem do Kalifornii miała bilans tegorocznych meczów 0-6. W ostatnich dniach Australijka odprawiła Dajanę Jastremską i Mihaelę Buzarnescu.

Kolejną rywalką Switoliny będzie Ashleigh Barty (WTA 12), która pokonała 6:3, 6:2 Jennifer Brady (WTA 83). W ciągu 73 minut Australijka posłała siedem asów i zgarnęła 19 z 24 punktów przy swoim pierwszym podaniu. Obroniła trzy z czterech break pointów i uzyskała cztery przełamania.

Barty w tegorocznym Australian Open zaliczyła pierwszy wielkoszlemowy ćwierćfinał. W Indian Wells Australijka notuje drugi występ. W ubiegłym sezonie odpadła po pierwszym meczu. Po raz drugi awansowała do IV rundy imprezy rangi Premier Mandatory (Miami 2018). Barty przegrała wszystkie cztery dotychczasowe mecze ze Switoliną i zdobyła w nich jednego seta.

Bianca Andreescu (WTA 60) po raz pierwszy uczestniczy w turnieju rangi Premier Mandatory i już jest w IV rundzie. Występ w Indian Wells rozpoczęła od zwycięstwa nad Sachią Vickery, a następnie oddała cztery gemy Dominice Cibulkovej. W trzecim meczu 18-letnia Kanadyjka również nie straciła seta. W 56 minut rozbiła 6:1, 6:2 Stefanie Vögele (WTA 109), pogromczynię Sloane Stephens. Andreescu zaserwowała pięć asów i zdobyła 56 z 87 rozegranych punktów (64 proc.). Wykorzystała cztery z siedmiu break pointów, a sama nie musiała bronić ani jednego.

Bilans tegorocznych meczów Andreescu to teraz 24-3. W styczniu w drodze do finału w Auckland zanotowała pierwszą wygraną z tenisistką z Top 10 rankingu. Wyeliminowała Karolinę Woźniacką. W styczniu jeszcze jako kwalifikantka doszła do II rundy Australian Open i wygrała challenger WTA w Newport Beach. W lutym poprowadziła Kanadę do zwycięstwa nad Holandią w Pucharze Federacji (zdobyła dwa pewne punkty), a następnie dotarła do półfinału w Acapulco. O ćwierćfinał w Indian Wells Andreescu zagra z Qiang Wang. Zwycięstwo nad Chinką może jej dać debiut w Top 50 rankingu.