ATP Indian Wells: Roger Federer pokonany w finale. Pierwszy tytuł Masters 1000 Dominika Thiema

Dominic Thiem w trzech setach pokonał Rogera Federera w finale rozgrywanego na kortach twardych turnieju ATP w Indian Wells. Dla Austriaka to pierwszy w karierze tytuł rangi Masters 1000.

Marcin Motyka
Dominic Thiem, mistrz BNP Paribas Open 2019 Getty Images / Clive Brunskill / Na zdjęciu: Dominic Thiem, mistrz BNP Paribas Open 2019
W Indian Wells Roger Federer dotarł do 49. w karierze finału turnieju rangi ATP Masters 1000, czym wyrównał rekord Rafaela Nadala. W meczu o tytuł zmierzył się z Dominikiem Thiemem, dla którego był to trzeci w występ w spotkaniu o trofeum imprezy złotej serii. Oba poprzednie (w 2017 i w 2018 roku w Madrycie) przegrał. Ale w niedzielę mógł się cieszyć z triumfu.

Federer przez turniej pędził niczym ekspres. W czterech rozegranych meczach stracił tylko 26 gemów i łącznie spędził na korcie zaledwie 274 minuty. Finał także rozpoczął z wysokiego "c" i błyskawicznie wyszedł na prowadzenie 3:0. W siódmym gemie wprawdzie stracił przewagę breaka, ale w ósmym ponownie przełamał Thiema, posyłając cudowny return z bekhendu wzdłuż linii. A po chwili zakończył pierwszego seta.

Szwajcar starał się skracać wymiany i atakować przy siatce. O ile ta taktyka w premierowej odsłonie dała efekt, o tyle w drugiej - już nie. W tej partii lepszy był posyłający potężne zagrania z linii końcowej Thiem. Austriak najpierw przy stanie 1:1 obronił się przed przełamaniem, a następnie, w trzecim gemie, znalazł sposób na serwis Federera. Tym samym objął prowadzenie 3:1, by zwyciężyć 6:3.

W trzecim secie obaj grali wspaniale. Rozgrywali cudowne wymiany i fantastyczne serwowali. Federer miał swoje szanse. W ósmym gemie uzyskał break pointa, a w dziesiątym doprowadził do stanu 30-30 przy podaniu Thiema, ale nie wykorzystał obu tych okazji. To zemściło się na Szwajcarze w 11. gemie. Wówczas sam stanął przed zadaniem obrony podania i mu nie podołał. Nie trafił pierwszym serwisem, a po drugim Austriak posłał morderczy return, po czym zwieńczył wymianę forhendem.

To sprawiło, że Thiem wyszedł na prowadzenie 6:5 i serwował, by zakończyć mecz. I zachował się jak doświadczony mistrz. Zdobył trzy punkty i wypracował meczbola, przy którym pomógł mu Federera, trafiając z forhendu w siatkę. Po ostatniej piłce meczu uszczęśliwiony Austriak padł na kolana, celebrując wielki sukces.

Pojedynek trwał dwie godziny i dwie minuty. W tym czasie Thiem zaserwował jednego asa, dwukrotnie został przełamany, wykorzystał trzy z czterech break pointów, posłał 24 zagrania kończące, popełnił 25 niewymuszonych błędów i łącznie zdobył 95 punktów, o dziewięć więcej od rywala. Federerowi natomiast zapisano trzy asy, 23 uderzenia wygrywające oraz 32 pomyłki własne.

Dla Thiema to premierowy w karierze tytuł rangi ATP Masters 1000. Został pierwszym austriackim zwycięzcą turnieju złotej serii od 1997 roku, gdy w Miami wygrał Thomas Muster. Ogółem dla tenisisty z Wiener-Neustadt to 12. mistrzostwo w głównym cyklu. Za wygraną w Indian Wells zainkasuje ponad 1,3 mln dolarów oraz 1000 punktów do rankingu ATP.

Federer z kolei poniósł 53. porażkę w 153. finale rangi ATP World Tour. Mecz o tytuł w Indian Wells przegrał po raz czwarty (poprzednio w sezonach 2014-15 z Novakiem Djokoviciem i w zeszłym roku z Juanem Martin del Potro). Szwajcar nie został też samodzielnym rekordzistą w liczbie triumfów w Indian Wells. Z pięcioma tytułami dzieli to najlepsze osiągnięcie z Djokoviciem. Za występ w BNP Paribas Open 2019 otrzyma 600 "oczek" i 686 tys. dolarów.