ATP Houston: Casper Ruud dorównał ojcu. W finale zagra z Christianem Garinem

Casper Ruud w dwóch setach pokonał Daniela Elahiego Galana w półfinale rozgrywanego na kortach ziemnych turnieju ATP 250 w Houston. W finale Norweg zmierzy się z Christianem Garinem, który w sobotę wygrał z Sam Querreyem.

Marcin Motyka
Casper Ruud Getty Images / Clive Brunskill / Na zdjęciu: Casper Ruud
Sobota była intensywnym dniem dla Daniela Elahiego Galana. Kolumbijski kwalifikant najpierw udanie dokończył przerwany w piątek z powodu opadów deszczu ćwierćfinał turnieju ATP w Houston przeciw Jordanowi Thompsonowi, by po kilku godzinach przerwy ponownie wyjść na kort. Tym razem, aby w swoim pierwszym w karierze półfinale imprezy głównego cyklu zmierzyć się z Casperem Ruudem. Norweg okazał się już dla Elahiego Galana przeszkodą nie do przejścia.

Ruud wygrał 7:5, 6:2 i tym samym awansował do swojego premierowego finału na poziomie ATP World Tour. Został także drugim w dziejach Norwegiem, który zagra o tytuł w głównym cyklu. W 1995 roku o tytuł w Bastad rywalizował jego ojciec, Christian. - To niesamowite uczucie. Właśnie po to pracujemy. Mimo że to dla mnie niewiarygodny tydzień, jestem głodny zwycięstwa w ostatnim meczu - powiedział 20-latek z Oslo.

Po raz pierwszy od 2014 roku w finale US Men's Championship zabraknie reprezentanta gospodarzy. Ostatnim, który miał na to szansę, był Sam Querrey, lecz przegrał 6:7(2), 2:6 z Christianem Garinem. - Kort był powolny i wiał wiatr. To były sprzyjające mi warunki. Uważam, że on był trochę zmęczony, a ja zagrałem dobrze - skomentował Chilijczyk.

Dla 22-letniego Garina to drugi w karierze finał rangi ATP World Tour. Na początku marca zagrał o tytuł w Sao Paulo, lecz przegrał z Guido Pellą. Jeśli zwycięży w Houston, zostanie pierwszym Chilijczykiem, który wygra turniej głównego cyklu od lutego 2009 roku i triumfu Fernando Gonzaleza w Vina del Mar.

Niedzielny finał (początek o godz. 21:00 czasu polskiego) będzie drugą konfrontacją pomiędzy Ruudem a Garinem. Poprzednio zmierzyli się 2 marca w półfinale w Sao Paulo i wówczas Chilijczyk wygrał 6:4, 6:4.

US Men's Clay Court Championship, Houston (USA)