ATP Houston: pierwszy tytuł Christiana Garina. Chile po dziesięciu latach ma mistrza w głównym cyklu

Christian Garin w trzech setach pokonał Caspera Ruuda w finale rozgrywanego na kortach ziemnych turnieju ATP 250 w Houston. Stał się pierwszym od dziesięciu lat Chilijczykiem, który zdobył tytuł w głównym cyklu.

Marcin Motyka
Christian Garin Getty Images / Mike Owen / Na zdjęciu: Christian Garin
Casper Ruud, dochodząc do finału turnieju ATP w Houston, dorównał swojemu ojcu, Christianowi, który w 1995 roku zagrał o tytuł w Bastad. Rywalem Norwega w niedzielę był Christian Garin. A stawką meczu dla obu pierwsze w karierze mistrzostwo w głównym cyklu.

Początek spotkania był nerwowy. Pierwsze osiem gemów przyniosło cztery przełamania, po dwa dla obu tenisistów. Ostatecznie o losach inauguracyjnej partii decydował tie break, w którym 7-4 zwyciężył Garin. Z kolei w drugiej odsłonie Ruud obronił się przed stratą podania, po czym sam wywalczył przełamanie, wyszedł na prowadzenie 4:2, by wygrać 6:4.

Mecz rozstrzygnął się w środkowej fazie trzeciego seta. Najpierw, w trzecim gemie, Garin nie wykorzystał break pointa. W czwartym natomiast sam oddalił aż trzy szanse dla Ruuda. Wreszcie, w piątym, Chilijczyk odebrał serwis przeciwnikowi, następnie podwyższył na 5:2 i tej przewagi już nie oddał. Po ostatniej piłce meczu uszczęśliwiony padł na kort, celebrując swój wielki sukces.

Dla 22-letniego Garina to premierowy tytuł rangi ATP World Tour. Stał się również pierwszym od lutego 2009 roku i triumfu Fernando Gonzaleza w Vina del Mar Chilijczykiem, który wygrał imprezę głównego cyklu. Za triumf w Houston zainkasuje 250 punktów do rankingu ATP i 100,6 tys. dolarów.

Z kolei 20-letni nie został pierwszym norweskim mistrzem turnieju ATP World Tour. Za występ w US Men's Clay Court Championship otrzyma 150 "oczek" oraz ponad 54,3 tys. dolarów.

US Men's Clay Court Championship, Houston (USA)